Wspaniały nastrój po sylwestrowym wyjeździe szybko zniknie, jeżeli po powrocie do domu okaże się, że złodzieje wykorzystali naszą nieobecność i okradli mieszkanie. Przedstawiamy 8 wskazówek, jak zabezpieczyć nieruchomość przed wyjazdem.

Data dodania: 2015-12-21

Wyświetleń: 1471

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

8 porad jak zabezpieczyć mieszkanie, wyjeżdżając na Sylwestra

1. Milczenie jest złotem

Zabezpieczenie mieszkania przed kradzieżą tak naprawdę zaczyna się na długo przed wyjazdem. Zamieszczając jakiekolwiek zdjęcia na portalach społecznościowych, zwróćmy uwagę, czy w tle nie widać choćby cennych przedmiotów znajdujących się u nas w domu. Nie chwalmy się także w Internecie, gdzie i kiedy wyjeżdżamy. Zdjęcia z wyjazdu najlepiej zamieśćmy dopiero po powrocie.

2. Skorzystajmy z dostępnych technologii

Zamki do drzwi z atestem, zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, blokada klamek, systemy alarmowe, okna antywłamaniowe, monitoring (lub atrapy kamer) – na rynku jest dostępna cała gama narzędzi zabezpieczających. Przeglądnijmy je i wybierzmy te, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom (innych zabezpieczeń potrzebuje przecież dom jednorodzinny, innych mieszkanie na parterze, a jeszcze innych lokal na piątym piętrze).

3. Zadbajmy o oświetlenie

Włamywacze lubią nieoświetlone okna i drzwi, zwłaszcza takie znajdujące się z tyłu budynku. Dlatego właściciele domków jednorodzinnych powinni zadbać o odpowiednie oświetlenie nieruchomości. Najlepiej sprawdzi się takie, które jest wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki temu wzrośnie szansa, że sąsiedzi szybko dostrzegą nieznajomego kręcącego się wokół obejścia.

4. Zamknijmy dom na cztery spusty

Jeśli już wyposażymy mieszkanie w zabezpieczenia, nie zapomnijmy uruchomić ich wszystkich przed wyjazdem. Pamiętajmy także o podstawach, czyli o dokładnym zamknięciu drzwi i okien, także tych dachowych czy piwnicznych.

5. Przeglądnijmy nasz dobytek

Nawet jeżeli mieszkanie jest bardzo dobrze zabezpieczone, nie zostawiajmy w nim zbyt dużo gotówki. Na czas wyjazdu warto także zdeponować w banku małe, ale cenne przedmioty (np. biżuterię), bo takie kosztowności są najbardziej pożądane przez złodziei. A co zrobić ze sprzętem typu telewizor czy komputer? Sfotografujmy je i zapiszmy numery fabryczne. Dzięki temu w razie ewentualnej kradzieży będziemy mieć większe szanse na ich odzyskanie.

6. Klucz do bezpieczeństwa

Co zrobić na czas wyjazdu z kluczami? Na pewno nie chowajmy ich pod wycieraczkę, do doniczki czy w inne „nieoczywiste” miejsce. Warto się jednak zastanowić, czy chcemy przekazać je komuś zaufanemu. Z jednej strony sąsiad będzie mógł się wtedy zaopiekować naszym mieszkaniem. Z drugiej strony, jeśli wykupimy ubezpieczenie na dom i jednocześnie damy klucze postronnej osobie, to w przypadku ewentualnej kradzieży ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania.

7. Budujmy sąsiedzką sieć

Nawet jeśli zdecydujemy się nie dawać nikomu kluczy, to zaufany sąsiad i tak może zrobić wiele dla bezpieczeństwa naszej własności. Poinformujmy go, na ile wyjeżdżamy i poprośmy o zwrócenie uwagi na to, co dzieje się wokół domu. Dobrze by było, gdyby usunął co jakiś czas ulotki pozostawione przy drzwiach. Zaznaczmy także, że nie powinien się wahać przed dzwonieniem na policję, jeżeli usłyszy jakiś hałas w mieszkaniu lub zauważy kogoś podejrzanego.

8. Ubezpieczmy mieszkanie

Jeżeli nie mamy wykupionej stałej polisy, ubezpieczmy mieszkanie przynajmniej na okres wyjazdu. Takie ubezpieczenie da nam szansę na odszkodowanie nie tylko w razie włamania, lecz także w przypadku pożaru i innych zdarzeń losowych. Ubezpieczając się, przeczytajmy jednak dokładnie umowę, zwracając szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają na przykład różnych zabezpieczeń mieszkania. Pamiętajmy także, że standardowa polisa nie chroni przedmiotów posiadających szczególną wartość artystyczną czy zabytkową.

Nigdy nie zapewnimy sobie pełnego bezpieczeństwa, jednak powyższe wskazówki pozwolą nam znacznie zminimalizować ryzyko kradzieży. Zamiast niepokoić się o pozostawione rzeczy, będziemy mogli więc w pełni oddać się sylwestrowemu szaleństwu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena