Podróż własnym samochodem wydaje się zdecydowanie bezpieczniejszą opcją niż wybór autobusu albo pociągu. W praktyce wiele zależy od tego, jak kierowca i pasażerowie przygotują się do podróży.

Data dodania: 2015-07-25

Wyświetleń: 1487

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczeństwa nie można jednak pozostawiać przypadkowi – jeśli jedziesz do Ustki, musisz przygotować się zwykle do pokonania dość długiej trasy. Przy okazji może warto skorzystać z naszych rad, żeby nie tylko bezpiecznie dotrzeć do celu, ale również przeżyć jakąś dodatkową przygodę?

Drogi do Ustki

Do Ustki prowadzi przede wszystkim droga krajowa nr 21 (na północ od drogi nr 6/ E28 w Słupsku) a drugą pod względem ważności trasą dojazdową jest lokalna droga nr 203 (na wschód od Darłowa, wjazd do Ustki od strony zachodniej). Żadna z tych dróg nie jest najwyższej jakości, więc co jakiś czas dochodzi tutaj do mniej lub bardziej poważnych zdarzeń drogowych. Przyczyną najczęściej jest zmęczenie kierowców, którzy do Ustki nierzadko jadą od wielu godzin i wielu setek kilometrów.

Przerwa jest dobra

Jadąc własnym samochodem, trzeba zaplanować postoje. Większość aut na tak długiej trasie będzie wymagała zatankowania (szczególnie współczujemy właścicielom aut zagazowanych i zazdrościmy dieslom z 60-litrowymi zbiornikami), więc warto przy okazji zjazdu na stację zrobić sobie dłuższą przerwę. Tak już jest, że większość kierowców uważa się za doskonałych, więc przerwę traktuje jako coś nie dla nich. Zwróćcie jednak uwagę, że przerwy robią nawet kierowcy zawodowi (zgoda – ich zmuszają do tego przepisy, a kierowców osobówek jedynie zdrowy rozsądek), a więc coś musi być na rzeczy.

Jadąc do Ustki zapewne po drodze można zahaczyć o jakieś ciekawe miejsca godne obejrzenia, a nie brak również takich kierowców, którzy całą trasę rozkładają na kilka dni tylko po to, żeby zobaczyć coś jeszcze, a nie tylko przejechać z punktu A do punktu B – to już kwestia bardzo indywidualna, ale apelujemy do wszystkich „mistrzów kierownicy”, żeby jednak zaplanowali przerwy. Przydadzą się one zresztą również znużonym pasażerom, bo to nic nowego, że im dłużej jedziecie razem w aucie, tym bardziej gęstnieje tam atmosfera.

Przegląd przed wyjazdem

Ta uwaga dotyczy szczególnie kierowców mniej doświadczonych lub jeżdżących głównie po mieście – warto przed wyjazdem na wakacje zaplanować przegląd techniczny. Doświadczony kierowca pewne usterki może wychwycić „na ucho”, ale im mniej doświadczenia w trasie, tym mniejsza pewność, że się to uda. Jazda niesprawnym samochodem oznacza ryzyko. Najczęściej ignorowane błędy to łyse opony, starte okładziny klocków hamulcowych, niewłaściwe ciśnienie w oponach czy niesprawne oświetlenie. To wszystko wydaje się nieszczególnie ważne (może poza usterkami hamulców), ale w trasie każda usterka w pewnych warunkach może stać się – niestety dosłownie – gwoździem do trumny. W większości taki podstawowy przegląd, razem ze sprawdzeniem poziomu płynów można wykonać nawet za darmo w stacji diagnostycznej, w zakładach mechanicznych trzeba liczyć się z wydatkiem od 100 do 500 złotych, ale to niewiele, jeśli dzięki temu wydatkowi uda się ocalić życie i zdrowie własne i innych.

Na miejscu

Tam, gdzie macie wykupione noclegi Ustka, zapewne jest parking (są one dostępne przy większości obiektów noclegowych). Zaparkuj samochód wygodnie i zostawiając bezpieczny odstęp od przeszkód terenowych, obiektów architektonicznych i innych samochodów. Jeśli chcesz, zabezpiecz dodatkowo auto, ale pamiętaj o tym, aby przed wyruszeniem w drogę powrotną sprawdzić ponownie poziom płynów (nie zapominając o uzupełnieniu zużytego w międzyczasie płyny do spryskiwaczy), sprawność oświetlenia i ciśnienie w kołach.

Licencja: Creative Commons