Ustka w ramach porozumienia zwanego Dwumiastem obsługiwana jest przez spójny system komunikacji razem ze Słupskiem. Nie jest to jednak system zorganizowany tak, jak w większych miastach, ale działa dzięki niezależnym, komercyjnym przewoźnikom, co ma duży wpływ na komfort podróży.

Data dodania: 2015-09-03

Wyświetleń: 1369

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mimo że w przypadku komunikacji „miejskiej” w Ustce trudno mówić o jakiejkolwiek koordynacji, rozkłady jazdy są stworzone tak, aby wygodnie przewieźć pasażerów między dość odległymi punktami stosunkowo wygodną trasą. Podstawowy układ komunikacyjny współtworzą firmy Dana Express, Nord Express, RAMZES Usługi Przewozowe i PPKS Słupsk. W Ustce nie funkcjonują bilety komunikacji miejskiej, ponieważ opłaty w wysokości ustalonej przez przewoźników pobierane są w autobusach. W związku z tym dokumentem uprawniającym do przejazdu (biletem) jest paragon.

Jak podróżować bezpiecznie?

Wszystkie cztery firmy współtworzące sieć komunikacyjną Dwumiasta dysponują autobusami różnej wielkości, zawsze w dobrym stanie technicznym, choć jako przedsiębiorstwa komercyjne nie mogą pochwalić się tak atrakcyjnymi wizualnie modelami, jak najnowocześniejsze autobusy miejskie w miejscowościach, w których zakłady komunikacyjne są spółkami miejskimi. Jeśli jednak chodzi o bezpieczeństwo, są to wszystko pojazdy kilka klas wyższej jakości niż tzw. busy, które są często pojazdami nieprzystosowanymi do przewozów pasażerskich. Dla osób nieznających tego rodzaju układu komunikacyjnego sposób podróżowania w obrębie Dwumiasta może początkowo wydawać się dosyć dziwny, ale w gruncie rzeczy, nawet mimo dość rzadkich odjazdów poszczególnych linii, jest to system wydajny i wygodny, a dzięki dbałości o jakość przewozów również nienagannie bezpieczny.

Przygotowanie do jazdy

Jako że siec komunikacyjna Dwumiasta jest obsługiwana przez przewoźników komercyjnych, każdy z nich ma prawo do zastosowania własnego systemu ulg. W pojazdach obowiązują oczywiście ulgi ustawowe, natomiast pozostałe aspekty regulacji cen są regulowane jedynie przez politykę poszczególnych przedsiębiorstw. W związku z tym bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem jest mieć w kieszeni ilość gotówki pozwalającą na zakup normalnego biletu (pełna odpłatność). Oczywiście w usteckich liniach autobusowych nie ma możliwości opłacenia przejazdu kartą ani telefonem – dla osób mocno zżytych z nowoczesnymi technologiami będzie to poważny cios, ale staroświecka gotówka jest najwygodniejszym środkiem płatniczym, jaki można zastosować.

Gdzie da się dojechać?

Popularniejsza wśród turystów i bogatsza jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną jest wschodnia część Ustki – tam też kończy lub rozpoczyna swój bieg większość linii autobusowych. Część zachodnia jest obsługiwana przez rzadsze kursy i zwykle mniejszymi pojazdami, ale możliwy jest dojazd do centrum i wyjazd z Ustki. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że przystanki są miejscami rozrzucone w dość dużych odległościach, ale sama skala porównawcza zmienia spojrzenie na całą sprawę: Ustka nie jest dużym miastem i przejście piechotą ze strony zachodniej na wschodnią nie jest wielkim wyzwaniem dla większości turystów. Nieco większa jest rozciągłość północ-południe, ale z oczywistych względów południowa część miasta jest najmniej atrakcyjna dla turystów wypoczywających w Ustce, tutaj też znajduje się mniej obiektów oferujących noclegi. Ustka ze względu na niewielką powierzchnię tak naprawdę mogłaby nie mieć komunikacji miejskiej, a istnieje ona głównie po to, żeby połączyć miasto ze Słupskiem, co zresztą warto wykorzystać również będąc na wakacjach i podjechać do południowej części Dwumiasta, jako że i tam jest kilka obiektów wartych obejrzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena