Coraz lepiej rozwinięta sieć tanich połączeń lotniczych sprawia, że chętniej wyruszamy w odległe, a nawet egzotyczne miejsca. Przygotowując się do wymarzonej podróży, musimy mieć także na uwadze nasze zdrowie. Na wyposażeniu plecaka czy torby podróżnej nie może zabraknąć apteczki. 

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 1216

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To co spakujemy do naszej apteczki zależy przede wszystkim od celu podróży oraz własnych potrzeb. Zasobność naszej apteczki z pewnością będzie bardziej różnorodna, jeśli wybieramy się w miejsce  bardzo egzotyczne, gdzie infrastruktura medyczna może pozostawiać wiele do życzenia lub po prostu znajdować w znacznej odległości od miejsca pobytu. Trzeba także pamiętać o znanych nam przypadłościach, z którymi np. borykamy się zawsze w zetknięciu z obcą florą bakteryjna, a także o regularnie przyjmowanych lekach. Oto kilka porad, które pomogą skompletować podstawowe medykamenty, tak aby w razie konieczności móc szybko zareagować na pierwsze objawy choroby.

Zaczynamy od podstaw

Najważniejszymi lekami w naszym plecaku z pewnością będą te, które zwalczą wszelkie dokuczliwe dolegliwości, z którymi zazwyczaj borykamy się w trakcie wyjazdów. Będą to przede wszystkim leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy przeciwbiegunkowe. Przydatne będą także leki na ból gardła czy maść na skręcenia stawów.

Należy także pamiętać, żeby skompletować odpowiednie preparaty chroniące przed słońcem, a także łagodzące skutki poparzeń słonecznych. W trakcie zwiedzania czy plażowania łatwo zapomnieć o właściwej ochronie i w efekcie wystawić skórę na zbyt długie działanie słońca. Natomiast żel łagodzący skutki ukąszeń owadów na pewno przyda się w egzotycznych miejscach.

W nagłych wypadkach

Planując wyjazd nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ewentualności. Każdemu może zdarzyć się bolesny upadek, który będzie skutkował zranieniem lub skaleczeniem. Dlatego w naszym plecaku nie może zabraknąć środka odkażającego, opatrunków czy jałowych gazików. Przydatne mogą być również niewielkie nożyczki, termometr czy rękawiczki lateksowe.

Jeśli do wybranego celu będziemy lecieć samolotem, musimy pamiętać o obostrzeniach jakie wiążą się z przewozem leków na pokładach statków powietrznych. W bagażu podręcznym nie będziemy mogli przewieźć lekarstw, o ile nie będą nam one niezbędne w trakcie podróży. Załoga samolotu może oczekiwać od nas przedstawienia stosownych zaświadczeń, które potwierdzą potrzebę zażycia danych medykamentów. Jeśli taka potrzeba nie występuje, naszą apteczkę przewieziemy w bagażu rejestrowanym. Przed przybyciem na lotnisko, warto jednak sprawdzić dokładny wykaz dozwolonych przedmiotów w regulaminie przewoźnika, bo np. przewóz termometrów rtęciowych jest zabroniony.

Jak widać nie musimy zabierać z sobą w podróż całego asortymentu apteki, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i móc zareagować w razie jakichś dolegliwości. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie, czy zaleca się odbycie szczepień przed wyjazdem do kraju, do którego się udajemy lub skonsultowanie tej kwestii z lekarzem.

Licencja: Creative Commons