W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć wiele ofert z ciepłymi kurtkami na zimę. Ale jaka kurtka to dobry wybór? Co powinny posiadać takie kurtki i dlaczego są takie drogie? W tym artykule postaram rozwiać większość wątpliwości i odpowiedzieć na w/w pytania.

Data dodania: 2013-09-11

Wyświetleń: 1580

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Można rzec, że zima w Polsce to nie przelewki. Jak zimno to zimno, temperatura grubo poniżej zera stopni Celsjusza, śniegu po kolana i do tego jeszcze zimny wiatr. W takiej sytuacji bielizna pod spodnie i kurtkę, do tego może polar i kurtka. No właśnie kurtka, ale jaka?

Doskonałe rozwiązanie na zimę to kurtki puchowe, z wypełnieniem naturalnym bądź syntetycznym. Naturalne to puch z gęsi lub kaczki, syntetyczne wypełnienie to sztuczne mikrowłókna izolacyjne, będące odpowiednikiem puchu naturalnego. Jak wiadomo najlepszym materiałem grzejącym (lepiej pisać oddającym nagromadzone ciepło) jest naturalny puch, i to właśnie polecam osobom ceniącym sobie komfort. Puch zapewnia najlepszą możliwą izolację termiczną na świecie spośród materiałów izolacyjnych używanych w odzieży. Trójwymiarowa struktura puchu, zatrzymuje powietrze wewnątrz włókien, zapewniając ciepło przy zachowaniu niskiej wagi. Ważną informacją o kurtce puchowej jest współczynnik rozprężania, który jest miarą zdolności puchu do magazynowania powietrza. Wskaźnik ten wykorzystywany jest do określenia zdolności izolacyjnych puchu oraz odporności na zbijanie.

Jest wiele opinii iż puch naturalny źle znosi wilgoć i jak zamoknie to brzydko pachnie – to nie jest prawda! (no chyba, że puch w kurtce jest złej jakości).  Ale jeżeli mamy wątpliwości co to tego zagadnienia to należy zakupić kurtkę z dobrym, chroniącym puch przed wodą materiałem zewnętrznym.  

W tym roku jedna z wiodących firm na rynku odzieży outdoorowej zaproponowała doskonałe rozwiązanie dla osób wątpiących w jakości i radzenie sobie puchu z wilgocią – a mianowicie puch hydrofobowy, czyli taki co nie ima się wody! Puch podczas zetknięcia się z wodą momentalnie oddziela się od cieczy. To sprawia, że odzież tego typy nie nasiąka wodą, nadal jest lekka i zachowuje swoje parametry grzewcze.

Innym rozwiązaniem przy wyborze kurtki zimowej jest odzież typu 3 w 1. Są to kurtki z podpinką, którą można nosić na trzy sposoby. Taką kurtkę wykorzystamy przez dłuższy czas w roku. Samą kurtkę zewnętrzną można nosić w okresie jesieni . Kurtki tego typu zazwyczaj posiadają membranę, która ochroni nas przed deszczem i przemoknięciem. Kurtka wewnętrzna (podpinka) to warstwa grzejąca wykonana zazwyczaj z puchu syntetycznego, naturalnego lub polaru. Kurtkę taką możemy nosić oddzielnie jak i z kurtką zewnętrzną co stanowi trwałą i pewną ochronę przed zimnem, deszczem i wiatrem.

Przed kupnem kurtki powinniśmy dopytać sprzedawcę lub poszukać informacji na temat materiałów wykorzystanych w odzieży. Często bywa tak, że drogie kurtki są po prostu drogie, a materiały ogrzewające to po prostu wypełniacze sprawiające, że kurtka jest ciężka i ciepła. Ja stawiam na jakość i technologie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena