W zależności od pory roku, jak i klimatu, w którym się znajdujemy, będzie nam potrzebny inny rodzaj śpiwora. Na wiosnę i lato czy też na wypady do schronisk wystarczy śpiwór typu koperta z wypełnieniem syntetycznym, natomiast na zimę lub na ekstremalne wyprawy potrzebny będzie puchowy śpiwór typu mumia... ale może od początku.

Data dodania: 2011-05-11

Wyświetleń: 2726

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Śpiwory dzielimy na kilka typów:

koperta

śpiwór w kształcie prostokąta z zamkiem na całej długości – taki śpiwór oferuje nam duży komfort użytkowania, kosztem większej wagi,

mumia

śpiwór o anatomicznym kształcie zwężającym się ku dołowi - najczęściej używany typ śpiwora przez turystów,

let’s move

śpiwór o podobnym kształcie do mumii, ale jest szerszy w środkowej części – większy komfort użytkowania.

 

Koperta to tradycyjny śpiwór kempingowy, gdzie waga oraz rozmiar nie mają znaczenia. W takich śpiworach jest więcej miejsca (co podnosi komfort snu) oraz wszyty zamek na całej długości, pozwalający na swobodne wychodzenie i opuszczanie śpiwora. Mumia natomiast, to najbardziej popularny kształt śpiworów turystycznych. Śpiwory typu Mumia wybierają najczęściej osoby podróżujące, ponieważ są lżejsze od tradycyjnych kopert. Kształt jest anatomiczny tzn. śpiwór zwęża się ku dołowi, co obniża komfort odpoczynku.

Ze względu na rodzaj wypełnienia śpiwory dzielimy na syntetyczne (wypełnienie sztuczne/ włókna poliestrowe pokryte warstwą silikonu) i puchowe (puch kaczy bądź gęsi).


Jakie wypełnienie wybrać?
W zależności od pory roku, jak i od warunków atmosferycznych, (wilgoć, deszcz) będziemy używali śpiworów z innym wypełnieniem. Puch łatwo wchłania wilgoć i moknie, a co za tym idzie traci swoje parametry grzewcze. Mokry śpiwór puchowy jest ciężki, nie grzeje odpowiednio oraz ciężko go wysuszyć podczas wyprawy. Taki śpiwór nadaje się na wyprawy w rejony suche, gdzie nie narazimy się na zamoczenie śpiwora. Natomiast śpiwory z wypełnieniem syntetycznym nawet gdy są mokre nie tracą swoich właściwości izolacyjnych. Śpiwory te są polecane w rejony o podwyższonej wilgotności.

Jeżeli zależy nam na jak najmniejszej wadze śpiwora, podczas zakupu powinniśmy skupić się na śpiworach z wypełnieniem puchowym. Śpiwory puchowe są lżejsze niż śpiwory syntetyczne. Przy tej samej wadze śpiworów, śpiwór z wypełnienie puchowym będzie lepiej gromadził i oddawał ciepło niż śpiwór z wypełnieniem syntetycznym. To samo ma się do możliwości kompresji obu śpiworów. Puch lepiej się kompresuje niż wypełnienie sztuczne.



Jak czytać zakres temperatur?
Producenci śpiworów podają trzystopniowy zakres temperatur:

- temperatura komfortowa - to temperatura, przy której przeciętna osoba (o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku), prześpi komfortowo w śpiworze całą noc.


- temperatura optymalna - to najniższa temperatura, przy której przeciętna osoba, o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku) prześpi całą noc.


- temperatura ekstremalna  - temperatura graniczna, przy której przeciętna osoba nie będzie mogła zasnąć, obszar ekstremalny nigdy nie powinien być brany pod uwag.

Przy wyborze śpiwora obok zakresu temperatury, wagi, rodzaju wypełnienia oraz kompresji, należy zwrócić uwagę na jego budowę:
- zamek – z lewej bądź prawej strony śpiwora, długi bądź krótki,
- kaptur ze ściągaczem,
- listwa termiczna – komora z wypełnienie biegnąca wzdłuż zamka,
- pasy antypoślizgowe,
- kieszenie,
- worek kompresyjny.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena