Dobre buty górskie to podstawa na trasie. Jak wybrać pierwsze buty trekkingowe damskie i buty trekkingowe męskie, aby nie wydać fortuny, ale też nie narazić się na pęcherze i odciski?

Data dodania: 2020-03-09

Wyświetleń: 246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać buty trekkingowe?

Jaką rolę spełniają buty trekkingowe?

Jakie buty w góry? Nawet zaprawieni piechurzy miewają problem z ich doborem. Wszystko dlatego, że buty outdoor mają spełniać wiele funkcji:

  • chronić stopy przed nierówną nawierzchnią i warunkami pogodowymi
  • amortyzować wstrząsy,        
  • stabilizować kostkę,              
  • zapewniać przyczepność                 
  • gwarantować komfort termiczny.

W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią podeszwę i ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi.

Wysokie trapery czy niskie buty trekkingowe?

Do niedawna powszechna była opinia, że buty trekkingowe to trapery za kostkę. Technologia poszła jednak do przodu i obecnie mamy do wyboru buty trekkingowe niskie lub ¾.

Wysokie buty turystyczne na pewno dobrze chronią przed śniegiem czy błotem. W niskim obuwiu woda często przedostaje się do buta od góry. Jest jednak na to sposób - stuptuty.

Buty trekkingowe niskie są za to lżejsze od takich za kostkę. Dzięki temu maszeruje się szybciej i sprawniej, a stopa nie męczy się tak mocno. To ważne szczególnie przy długim trekkingu.

Wysokie buty do chodzenia po górach zapewniają jednak lepszą stabilizację stopy. W niskim obuwiu trzeba mocno pilnować tego, jak i gdzie stawia się stopę. Trapery damskie lub męskie, sięgające za kostkę, będą bardziej uniwersalne dla początkujących. A kiedy mięśnie przyzwyczają się do chodzenia po górach, można pomyśleć nad zakupem niskiego obuwia.

Czy wybierać buty górskie z membraną?

Niektórzy od razu decydują się na buty z membraną. Warto jednak pamiętać, że każda membrana ograniczy w jakimś stopniu oddychalność. Przy intensywnym wysiłku spowoduje to zapocenie stopy. Obuwie bez membrany zdecydowanie zapewni większy komfort w gorące dni.

Zatem jakie buty w góry; z membraną czy bez? Na wczesną wiosnę lub jesień, lepszym wyborem będą buty turystyczne wyposażone w membranę. Jeśli wyprawa przypada na letnie miesiące, dobrze sprawdzą się buty do chodzenia po górach bez membrany. Stopy będą miały lepszy komfort i regulację termiczną.

Ważną rolę w utrzymaniu wodoodporności odgrywa regularna impregnacja obuwia. Dzięki niej buty będą „odpychać” wodę, zamiast nią nasiąkać. Impregnacja powinna skutecznie ochronić but przed niewielkimi opadami. Będzie to możliwe, jeśli użyje się impregnatu dopasowanego do rodzaju materiału, z którego uszyty jest but.

Jaką podeszwę powinny mieć buty w góry?

Podstawowym zadaniem podeszwy jest amortyzacja pracy mięśni i ścięgien, dlatego na pierwsze trekkingi bardzo twarde podeszwy będą jedynie przeszkadzać i męczyć stopy. Średnia twardość będzie optymalnym wyborem. Spełni swoją rolę na pierwszych szlakach, a jednocześnie nie pozbawi komfortu i nie zniechęci do górskich wędrówek.

Pierwsze buty trekkingowe odgrywają ważną rolę przy rozpoczęciu przygód z pieszymi wędrówkami. Teraz już wiesz, jak je wybrać. Do zobaczenia na szlaku!

Licencja: Copyright - zastrzeżona