Miłośnicy letnich wypadów w góry, dobierają każdy element ubioru pod zmieniające się warunki na szlakach. Jednak wybór skarpet często schodzi na drugi plan lub jest bardzo przypadkowy i taki sam bez względu na porę roku.

Data dodania: 2020-04-23

Wyświetleń: 636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Letnie skarpetki trekkingowe - jak wybrać

Skarpety sportowe na lato

Obecnie duży wybór skarpet może sporo namieszać. Skarpety trekkingowe powinny być spersonalizowane i zależeć od pory roku, rodzaju aktywności czy używanego obuwia. Ważne jest też to aby wziąć pod uwagę czy nasze stopy marzną, czy nadmiernie się pocą.

Skarpetki trekkingowe na lato, choć cieńsze często będą miały podobny skład do tych dedykowanych na zimę. Wełna merino, która ma wielu zwolenników, również wykorzystywana jest w skarpetkach dedykowanych na okres wiosenno- letni. Jej delikatne i miękkie włókna zapewniają stopom komfort podczas wielogodzinnych trekkingów. Wełna merino jako włókno aktywne bardzo dobrze chroni przed różnymi warunkami, podczas niskich temperatur grzeje, natomiast latem nie prowadzi do przegrzania.

Innym rozwiązaniem zapewniającym komfort podczas letnich wędrówek jest wykorzystanie włókien poliestrowych. Ich budowa pozwala na błyskawiczne odprowadzanie wilgoci, co zmniejsza ryzyko zapocenia butów oraz powstania niepożądanych urazów.

Przegrzanie stóp prowadzi do ich większego zmęczenia, jednak nadal częstym  błędem jest nakładanie zbyt grubych skarpet podczas gorącego lata.

 

Długość skarpet a wysokość butów

Długość skarpet powinna być dopasowana do wysokości butów. Do lekkich butów biegowych wystarczą niższe skarpetki, należące do grupy micro lub mini. Zakrywają one tylko tę część stopy, która znajduje się w bucie, chroniąc ją przed urazami, jednocześnie zapewniając swobodną wymianę ciepła.

Skarpety za kostkę sprawdzą się do butów podejściowych. Do wysokich butów trekkingowych należy zadbać o skarpety trekkingowe sięgające do połowy łydki.

Skarpety sportowe nie takie oczywiste

Rozwiązania konstrukcyjne skarpet są coraz bardziej zaawansowane. Producenci proponują coraz to nowe pomysły polepszające komfort użytkowania. Na rynku można znaleźć typowe skarpety damskie, które poprzez węższą budowę lepiej dopasują się do szczupłej stopy oraz będą bardziej kolorowe.

W prawie wszystkich modelach skarpety sportowe posiadają w okolicach palców płaskie szwy, mają one nie powodować odcisków podczas długich wędrówek. Aby zwiększyć komfort, skarpetki trekkingowe posiadają w ich wierzchniej część specjalną strefę pozwalającą na większą wentylację.

Niektórzy producenci podają również poziom amortyzacji skarpet. Jest to ważna informacja, ponieważ pozwala dobrać odpowiedni model skarpet do warunków, jakie mają panować podczas wędrówek. 

Ważne jest idealne i bezuciskowe dopasowanie skarpet. Niektóre modele łączą w sobie strefę wentylacji i amortyzacji, pozwala to na odprowadzanie ciepła oraz zabezpieczenie pięt i palców przed powstawaniem odcisków. Specjalne ściągacze umieszczone pod łukiem stopy, na jej wierzchniej części oraz w okolicach kostek chronią przed ześlizgiwaniem i rolowaniem się skarpetek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena