Odzieży turystyczną można podzielić na trzy rodzaje: pierwsza warstwa – bielizna termoaktywna, druga warstwa – odzież grzewcza (polary, softshell), trzecia warstwa – odzież przeciwdeszczowa (kurtki membranowe, kurtki przeciwdeszczowe).

Data dodania: 2012-05-08

Wyświetleń: 2032

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubrania typu softshell to przede wszystkim: kurtki, spodnie, rękawice oraz czapki. Dzięki swoim parametrom technicznym są one idealne dla różnorodnej aktywność fizycznej. Odzież typu softshell sprawdza się zarówno w górach podczas wyprawy, wspinaczki, na nartach, rowerze, jak i w mieście czy po prostu w ciężkich warunkach pogodowych, przez co ma ona wielu zwolenników.

Materiał SOFTSHELL został tak zaprojektowany, aby zapewnić nam stałą ochronę przed deszczem i wiatrem oraz aby utrzymać ciepło i odprowadzić wilgoć. Materiał ten oferuje nam dobrą elastyczność oraz odporność na trwałe odkształcenia, aby zapewnić maksymalny komfort i mobilność w różnych warunkach bez narażania się na wychłodzenie lub przegrzanie. W przeciwieństwie do kurtki membranowej typowa kurtka softshell w wielu sytuacjach może być noszona samodzielnie, bo jest na tyle gruba, że spełnia też funkcję ocieplającą.

Wyróżniamy kilka grubości odzieży softshell. Według światowego producenta odzieży i sprzętu turystycznego, kurtki czy spodnie tego typu dzielimy na:

M1
Odzież z tej kategorii najlepiej sprawdza się w wilgotnych i zimnych warunkach, podczas niewielkich lub umiarkowanych wysiłków – takich jak wędrówki po górach lub spacery w deszczowe dni w mieście.

M2
Ta odzież idealnie nadaje się na umiarkowane i zimne warunki, podczas wysiłków o średniej intensywności, takich jak wiosenne wypady na narty lub wędrówki z plecakiem w zimne dni.

M3
Odzież z serii M3 natomiast idealnie nadaje się na chłodne i suche otoczenie. Została stworzona dla sportowców wysokoaerobowych tj. trenujących trail running czy wspinających się.

Jak każdy materiał, tak i softshell charakteryzuje się ścisłymi parametrami technicznymi, które informują nas o jakości zastosowanej membrany. Parametry te to oddychalność (g/m2/24h) oraz nieprzemakalność (mm H2O). Im większe parametry, tym odzież jest jakościowo lepsza – tzn. jedna lepiej oddycha, inna natomiast lepiej chroni nas przed deszczem i wiatrem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena