Spokojny sen i odpoczynek ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, jak i kondycję podczas podróżowania. To właśnie od tego zależy nasz sukces i powodzenie wyprawy czy nawet miło spędzony czas podczas biwakowania. Przysłowie "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz" dosłownie, ale i w przenośni odzwierciedla nasze założenia.
Mata powinna być odpowiednio długa i szeroka, tak, aby użytkownik swobodnie mieścił się na niej i nie miał problemu z obróceniem na drugi bok. Takie maty muszą mieć odpowiedni współczynnik izolacji, dzięki któremu mata chronić nas będzie przed chłodem i zimnym podłożem. Dzięki temu nasz sen będzie spokojny, a wstawanie przyjemniejsze.
Standardowa mata samopompująca składa się z:
- materiału zewnętrznego - zazwyczaj jest to poliester opcjonalnie pokryty nylonem lub innym tworzywem antypoślizgowym;
- perforowana pianka – wypełnienie maty, które rozpręża matę i pozwala wypełnić się powietrzem. Matę należy dopompować, aby była bardziej sprężysta i wygodniejsza. Jest to najważniejszy element maty, który chroni nas przed chłodem i twardym podłożem;
- zawór z nakrętką.
Waga takich mat waha się od 500 gram do 2,5 kilogramów, a grubość od 2-10 centymetrów. Patrząc na te parametry i znając cel wykorzystania maty musimy wybrać między wygodą snu (grubością), a wygodą transportu (wagą). Planując wyprawę z plecakami będziemy raczej sugerować się wagą oraz rozmiarami maty po spakowaniu. Natomiast podczas stacjonarnego biwakowania dobrym wyborem jest wygodniejsza, grubsza mata, której waga nie ma znaczenia.
Wielu producentów produkuje klika (2-3) rozmiarów jednego modelu maty. Pozwala to idealnie dobrać wielkości maty do użytkownika, a dzięki temu zmniejszamy wagę naszego bagażu. Innym sposobem zmniejszenia wagi jest wybór maty o ergonomicznym kształcie. Maty te, w odróżnieniu od klasycznych prostokątnych mat, zwężają się u dołu w miejscu, gdzie spoczywać będą nogi.
Przy wyborze maty samopompującej należy zwrócić uwagę na:
- współczynniki izolacji;
- antypoślizgową fakturę;
- wagę;
- wymiary po spakowaniu;
- wzmocnienie od spodu chroniące przed przebiciem;
- pokrowiec.