Wybierając się na via ferraty, nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, którym jest lonża. Na wybór odpowiedniej lonży należy wiec poświęcić chwile uwagi.

Data dodania: 2020-06-26

Wyświetleń: 1056

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaka lonża na Via Ferraty

Zastanawiając się nad zakupem pierwszego modelu lonży, łatwo można zauważyć, że wybór jest naprawdę spory, a oferowane modele różnią się zastosowanymi rozwiązaniami.

 

Wygoda ponad wszystko

Wybierając lonże, należy zwrócić szczególną uwagę na wygodę podczas jej użytkowania. Niby taka błahostka a wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ łatwość użytkowania zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy lonża pasuje do posiadanej uprzęży, w tym celu należy sprawdzić łatwość wwiązywania lonży do uprzęży, długość ramion oraz wielkość absorbera.

Jaką długość powinna mieć lonża via ferrata?

Odpowiedz na to pytanie, jest prosta! Lonża wspinaczkowa nie może być zbyt długa ani też za krótka. Wybierając odpowiedni model, należy dopasować go do swojego wzrostu. Chociaż różnice w długościach są niewielkie to w przypadku niektórych osób, mogą mieć duże znaczenie. Dobrze dopasowana lonża w momencie wpięcia do uprzęży nie powinna dotykać karabinkami ziemi. Następnie należy sprawdzić, dokąd sięgamy na maksymalnie rozciągniętej lonży. Im lonża będzie dłuższa tym dosięganie do karabinków trudniejsze a lot w przypadku odpadnięcia od skały dłuższy. Natomiast zbyt krótka lonża może ograniczać ruchy podczas jej użytkowania.

Łatwość w odpinaniu karabinków

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru lonży jest praca karabinków. W niektórych modelach zastosowano rozwiązania pozwalające szybko i łatwo odblokować karabinki a w innych zupełnie odwrotnie. W tym przypadku należy zastanowić się nad pewnością ruchów oraz posiadanym doświadczeniem. Zbyt lekko chodzące karabinki mogą zwiększyć ryzyko ich nieświadomego otwarcia w niewłaściwym momencie, co na pewno nie jest bezpieczne dla mało doświadczonych osób.

Prześwit karabinków

Prześwit karabinka jest to odległość między jego otwartym ramieniem a zamkiem. Jest to ważny element podczas wyboru lonży. Via ferrata z grubymi stalówkami może utrudniać wpięcie karabinka o małym prześwicie.

 

A co z tym krętlikiem?

Krętlik to dwie przeciwstawnie kręcące się powierzchnie, które zapobiegają skręcaniu się mocowanych do nich elementów. Lonża na via ferraty może zostać wyposażona w krętlik, dzięki któremu ramiona lonży nie będą się skręcać. Rozwiązanie to nie jest niezbędne, jednak na pewno poprawia komfort użytkowania.

Dodatkowe ucho przy absorberze

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest dodatkowe ucho przy absorberze pozwalające na wpięcie karabinka. Na wymagających via ferratach rozwiązanie to będzie nieocenione, pozwala wpiąć się “na krótko”, aby odpocząć, utrzymując przy tym stałą asekurację absorberem.

Czas użytkowania lonży

Producenci sprzętu z elementami tekstylnymi określają maksymalny czas jego przechowywania i użytkowania, po którym należy dany produkt wycofać z użytku. Należy zwrócić uwagę również na ten parametr podczas zakupu lonży. Standardowy czas to od 5 do 10 lat, jednak zależy on od częstotliwości użytkowania oraz sposobu przechowywania lonży.

Ceny lonż

Ponieważ różnice pomiędzy lonżami są niewielkie to każdy certyfikowany model będzie odpowiedni. Ceny zaczynają się już od 250 zł jednak nie należy oszczędzać jeśli w grę wchodzi życie i zdrowie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena