Sam zakup łóżka rehabilitacyjnego to za mało. Do sprzętu należy dobrać odpowiedni materac, żeby nie przynieść choremu więcej szkody niż pożytku. Powinien być to specjalny materac przeciwodleżynowy.

Data dodania: 2013-08-20

Wyświetleń: 1794

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedni materac rehabilitacyjny - jaki?

Materace przeciwodleżynowe można podzielić na piankowe oraz pneumatyczne. Pierwsze z nich przypominają tradycyjne materace stosowane w łóżkach – specjalna pianka, najczęściej poliuretanowa, posiada prostopadłe wycięcia redukujące nacisk ciała pacjenta. Dzięki temu spowolniony jest proces zatykania naczyń krwionośnych prowadzący do powstawania odleżyn.

Działanie materaca pneumatycznego opiera się z kolei na pompie. Jej praca powoduje zmianę ciśnienia wewnątrz materaca, przez co nacisk na ciało pacjenta ulega ciągłej zmianie. Zmniejsza to ryzyko powstawania odleżyn. Pompowane powietrze zapewnia stałą zmianę punktów podparcia ciała pacjenta, jednocześnie ciało utrzymywane jest na stałej wysokości niezależnie od cyklu pracy pompy.

Wśród materacy pneumatycznych wyróżnia się materace bąbelkowe i rurowe, różniące się fakturą. Materac bąbelkowy (gofrowy) ma powierzchnię składającą się z czworokątów (przypominających gofry), natomiast rurowy zbliżony jest wyglądem do niektórych materacy używanych do pływania. Składa się z podłużnych komór, dzięki czemu jest mniej podatny na uszkodzenia. Dodatkowo istnieje możliwość wymiany pojedynczej rury, przez co można wydłużyć żywotność materaca do maksimum. Niewątpliwą ich wadą jest jednak cena – materace rurowe są kilkukrotnie droższe od bąbelkowych, w dodatku stosowane są głównie przy pacjentach o większej masie.

Jeśli kupujemy pneumatyczny materac przeciwodleżynowy do łóżka rehabilitacyjnego, należy też położyć pod nim jeszcze jeden, nawet najzwyklejszy cienki materac. Materace pneumatyczne wykonane są z gumy, dodatkowa warstwa zapobiega więc ich przecieraniu się.

Przy zakupie materaca warto zatroszczyć się również o odpowiedni pokrowiec. Dobrze, jeśli będzie on wodoodporny i paroprzepuszczalny („oddychający”), dzięki czemu minimalizuje się ryzyko powstania odparzeń skóry. Ułatwia to też utrzymanie materaca w czystości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena