Znajomi chwalą się gdzie pojadą na wakacje lub wymieniają fotkami po udanym urlopie, a Ty masz nadzieję, że nikt nie zapyta o Twoje plany. Co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy? W 80% brak pieniędzy. Można temu zaradzić. Wystarczy nauczyć się rozsądnego oszczędzania i nawet jeżeli już nie tegoroczne wakacje, to najbliższe z pewnością będą bardziej owocne.

Data dodania: 2013-08-08

Wyświetleń: 1139

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie zamierzam przekonywać do oszczędności na siłę. W końcu to nie sztuka odmawiać sobie cały rok wszystkich przyjemności, po to tylko, aby latem pojechać na wymarzony urlop. W gruncie rzeczy odkładanie pieniędzy wcale nie musi być kwestią wiecznych wyrzeczeń.

Jak nie oszczędzać?

  •  Mało skuteczna oszczędność prądu

 Jedno z genialnych wymysłów współczesności - gaszenie światełka czuwania np. w telewizorze. Codziennie pamiętaj o wyłączeniu magicznego światła, a zaoszczędzisz parę groszy. Po całym roku może na urlopie nad jeziorem wypożyczysz rowerek wodny na godzinę.

Używaj energooszczędnych żarówek. Tak, ale w pomieszczeniach gdzie będziesz świecił światło dłużej, gdyż najwięcej energii potrzeba zaraz po włączeniu żarówki.

Nie korzystaj z czajnika elektrycznego, bo to pożeracz prądu. No jasne! Gotuj wodę na kawę przez 10 minut na kuchence gazowej, a potem wylicz ceny zużytego gazu i prądu.

  • Uważaj na zużycie wody

 Woda to cenny skarb. To prawda. Jednak nie trzeba przesadnie odmawiać sobie wszystkich przyjemności. Nawet kąpiel w wannie nie zawsze kosztuje więcej niż pod prysznicem. Wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń.

  • Zbieranie punktów lub naklejek w sieciach handlowych i na stacjach paliw

Robimy zakupy w jednym sklepie, bo mamy tam kartę na punkty. Czy sprawdziliśmy ceny produktów w innych placówkach handlowych? Może przepłacamy za towar, a potem cieszymy się gratisowym misiem i długopisem z logo.

Szybkie i skuteczne gromadzenie pieniędzy

  • Zakupy pod kontrolą

Zamiast oszczędzać po 10 groszy na produktach spożywczych, lepiej odmówić sobie drogiego, kolejnego ciuszka lub kosmetyku. Zastanówmy się, ile w naszym domu znajdziemy rzeczy, które kupiliśmy w „porywie chwili” i nigdy nie użyliśmy.

  • Ubezpieczenie samochodu

Gdy polisa dobiega końca, kontrolujmy rynek ubezpieczeń. Samo OC kupujmy zawsze najtańsze, gdyż ochrona dotyczy osoby przez nas poszkodowanej. Otrzyma ona zawsze taką samą wypłatę (sumy gwarancyjne są określone ustawowo).

Najkorzystniejsze autocasco nie musi być drogie, aby skutecznie zlikwidować szkodę. Wystarczy poszukać towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaoferuje nam niską składkę ze względu na wypracowane przez nas zniżki i dotychczasową bezszkodową jazdę. Różnice w proponowanych cenach ubezpieczeń mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Nie namawiam tutaj do biegania „od agenta do agenta”. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń  znalezionej na stronie internetowej.

  • Rozsądny remont

Ceny usług fachowców są bardzo zróżnicowane. Przed wpłaceniem zaliczki, lepiej sprawdzić kto wykona pracę najtaniej, ale też najsolidniej. Korzystajmy z poczty pantoflowej. Od zaufanych znajomych dowiemy się więcej niż z reklamy firmy.

Po potrzebne materiały udajmy się razem z wykonawcą. Zapoznamy się z cenami i po konsultacji ze sprzedawcą sami dokonamy wyboru.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena