Ponieważ obecnie na światowych rynkach wciąż jeszcze trwa kryzys ekonomiczny, należy szukać sposobów na oszczędzanie. Nie chodzi tu jedynie oszczędność pieniędzy, ale i o ekologię. Oto 10 skutecznych sposobów.

Data dodania: 2013-08-10

Wyświetleń: 1345

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Gaś niepotrzebne światła i urządzenia elektryczne

Na co dzień korzysta się z całej masy urządzeń elektrycznych. Telewizory, komputery, telefony, lodówki, kuchenki, piekarniki i zwyczajne żarówki są nieodzowną częścią codziennego życia. Ciężko byłoby się bez nich obejść, a czasem dla niektórych, jest to wręcz niemożliwe. Nikt jednak nie zastanawia się nad tym, że cały ten elektroniczny sprzęt pożera mnóstwo energii, za którą oczywiście trzeba płacić. Trzeba zwracać uwagę szczególnie na:

-wyłącznie nieużywanych urządzań z gniazdka lub chociaż wyłącznie zasilania;

-po naładowaniu telefonu należy wyjąć ładowarkę z gniazdka, ponieważ nieodłączona w dalszym ciągu pobiera prąd;

-wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym się nie przebywa;

-wymianie w miarę możliwości żarówek na energooszczędne lub LED'owe.

Może wydawać się, że o niewiele, ale przeliczając zmniejszenie zużycia energii dzięki zwracaniu uwagi na powyższe sytuacje, można naprawdę zaoszczędzić na opłatach za prąd.

2. Zakręcaj wodę jeśli jej nie używasz

Woda podobnie jak prąd jest często wykorzystywana, szczególnie w okresie letnim. Według Głównego Urzędu Statystycznego średnie zużycie wody w gospodarstwach domowych, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wynosi około 100 l/dziennie. To całkiem sporo, zważywszy na fakt, że ok. 40% jest wykorzystywane do higieny osobistej. Jak więc skutecznie oszczędzać wodę? Na początek należy zrezygnować z kąpieli, na rzecz prysznica, który zmniejsza zużycie wody, następnie dokładnie posprawdzać krany i rury, ponieważ nieszczelna instalacja to nie tylko dodatkowe koszty związane z opłacaniem rachunku, ale i marnotrawstwo. Kolejnym miejscem gdzie można zmniejszyć zużycie wody jest toaleta, a dokładnej rzecz ujmując spłuczka. Najnowsze modele posiadają najczęściej zbiornik dwukomorowy, większy i mniejszy. Pozwala on na spłukiwanie toalety mniejszą ilością wody i dzięki temu mniejszy jej pobór. Również wykonując prace w ogrodzie można nadmiernie zużywać wodę, np. podlewając kwiaty. Najczęściej wykorzystuję się do tej czynności wodę z kranu, a wystarczyłoby w sklepie ogrodniczym nabyć zbiornik na deszczówkę i mieć wodę za darmo, co prawda nie nadającą się do picia, ale do pielęgnacji ogrodu jak najbardziej. To niewielkie zmiany, a mogą przynieść spore oszczędności.

3. Kupuj tylko to, co jest potrzebne

Coraz większym problemem na Świecie jest marnotrawstwo żywności. Tylko w Unii Europejskiej co roku na śmietnik wyrzucane jest do 50% jadalnej i zdrowej żywności. Nie dotyczy to jedynie supermarketów czy restauracji, również w gospodarstwach domowych jedzenie marnuje się na dużą skalę. Podczas gdy miliardy ton żywności jest po prostu wyrzucanych do kosza, 79 milionów obywateli Unii żyje poniżej progu ubóstwa, a 16 milionów jest uzależnionych do pomocy instytucji dobroczynnych. Główną przyczyną jest masowe rolnictwo i coraz większe bogacenie się krajów, a co za tym idzie wzrost zamożności społeczeństwa, które „może sobie pozwolić” na wyrzucenie jedzenia. Jest to również problem budżetowy, ponieważ to jak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Zapłacono za towar, którego nawet nie użyto. Można jednak przeciwdziałać temu zjawisku będąc mądrym konsumentem. Po pierwsze należy zastanowić się dokładnie nad tym, co chce się w sklepie kupić, zrobić listę i sztywno się jej trzymać. Postępująć w ten sposób ma się pewność, że w koszyku jest tylko to co jest potrzebne i nic ponadto. Należy zdecydowanie unikać promocji typu 2w1, które najczęściej oferują produkt niepotrzebny i rzadko kiedy w pełni wykorzystywany. Kolejnym krokiem do oszczędności jest planowanie wydatków. Jeśli chodzi o jedzenie to łatwo jest poświęcić w tygodniu pół godziny i zaplanować posiłki. Dzięki temu wiadomo co będzie potrzebne i co należy kupić. Dzięki planowaniu, kupuje się zdecydowanie mniej i dzięki temu można oszczędzić. Należy również sprawdzać datę ważności produktu do spożycia. Jeśli jest ona jeszcze długa, jest większe prawdopodobieństwo, że produkt będzie wykorzystany. Jeśli kupuje się żywość na przecenie, która ma krótki termin przydatności do spożycia to najczęściej jest ona wyrzucana, ponieważ konsument wychodzi z założenia, że jeśli przegapił datę na opakowaniu jedzenie nie nadaje się już do spożycia. Jest to błędne myślenie, ponieważ zdecydowana większość produktów w dalszym ciągu jest jadalna i może być bezpiecznie wykorzystana. Warto również  robić zakupy raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Dzięki planowaniu zakupów i robieniu ich jedynie wtedy kiedy trzeba, nie jest się narażonym na nad sprzedaż, czyli kupno czegoś, co w ogóle nie było potrzebne. To nie tylko właściwe działania zmierzające do zminimalizowania marnotrawienia żywności, ale i do poprawy zasobności portfela.

4. Stołuj się w domu

Kolejnym skutecznym sposobem oszczędności jest stołowanie się w domu. Częste jedzenie na mieście to spory wydatek dla domowego budżetu, zwłaszcza jeśli rodzina liczy więcej niż 2 osoby. Jedzenie w domu jest nie tylko tańsze ,ale i zdrowsze, wiadomo dokładnie co się je, bo od początku do końca jest się obecnym przy procesie przygotowania posiłków. Przeciętnie za cenę kolacji na mieście dla 4 osobowej rodziny, można by przygotować w domu śniadanie obiad i kolację na 3 dni. Dodatkową możliwością oszczędzania jest przygotowywanie sobie jedzenia w domu i zabieranie go ze sobą do pracy. Nie tylko jedzenie jest zdrowsze ale i znacznie tańsze niż kupowanie czegoś na mieście.

5. Płać gotówką

Obecnie wszechobecne są karty kredytowe, płatnicze, debetowe, które pozwalają na robienie zakupów bez konieczności noszenia przy sobie gotówki. Można by pomyśleć, że to spora oszczędność. Jednak jeżeli dobrze się nad tym zastanowić, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Jeśli ma się przy sobie taką kartę, można kupić wszystko, niezależnie od ceny, oczywiście w granicach rozsądku. Nie ma ograniczeń w postaci zbyt małej kwoty, którą ma się przy sobie. I właśnie ta cecha posiadania karty płatniczej jest najbardziej kosztowna. Jeżeli ma się nieograniczony dostęp do swoich środków, to właściwie brak jest nad nimi jakiejkolwiek kontroli. Katę przykłada się do czytnika i już zapłacone. Takich transakcji w ciągu tygodnia może być wiele, a rzadko kiedy zagląda się na konto aby sprawdzić obecne środki. Nagle na koniec miesiąca okazuje się, że na koncie nic nie ma, albo gorzej – jest debet. Mając przy sobie określoną kwotę, nie można wydać więcej niż się ma, a każda wypłata z bankomatu może być podsumowana potwierdzeniem transakcji, a wtedy jasne jest ile ma się jeszcze środków na koncie. Mając świadomość ograniczonych funduszy, nie wydaję się pieniędzy na rzeczy niepotrzebne, tym samym zwiększając oszczędności.

6. Szukaj tańszego ubezpieczenia OC

Statystycznie co druga osoba w Polsce posiada samochód, w praktyce często jest tak, że na jedno gospodarstwo domowe, przypadają nawet 2 lub 3 samochody. Ponieważ każdy z nich trzeba, zgodnie z prawem, ubezpieczyć przynajmniej w zakresie OC, to i w tej sferze można sporo oszczędzić. Najlepszym sposobem będzie sprawdzenie wielu propozycji i porównanie ich ze sobą. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ obecnie w Polsce jest ponad 20 firm ubezpieczeniowych, które oferują sprzedaż ubezpieczenia OC. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu, można skorzystać z usług porównywarki ubezpieczeń OC. W tego typu narzędziach należy wypełnić formularz, zawierający pytania na temat samochodu oraz kierowcy i otrzymuje się zestawienie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu ofert na ubezpieczenie samochodu. Dodatkowo nie trzeba do wybranego towarzystwa jechać osobiście, ponieważ porównywarki proponują sprzedaż polis za pośrednictwem Internetu lub telefonu. W razie wątpliwości lub problemów zawsze można zadzwonić i porozmawiać z konsultantem. Oszczędność płynąca z wykupienia najtańszej oferty na OC, w zestawieniu z dodatkowymi zniżkami za zakup przez Internet, może sięgać kilkuset złotych i to najczęściej w odniesieniu do jednego samochodu. Nie wszyscy mogą dostrzegać tu dodatkowe korzyści płynące dla środowiska, jednak są one spore. Zawierane w ten sposób polisy są one najczęściej wysyłane mailowo, a to oznacza, że nie marnuje się papieru na listy i paliwa na ich dostarczenie. Znacznie ekonomiczniej jest je wydrukować w domu, co dodatkowo skraca czas zawarcia ubezpieczenia.  

7. Segreguj śmieci        

Od 1 lipca weszła w życie ustawa śmieciowa. Zgodnie z jej postanowieniami to na samorządy spada obowiązek odbioru śmieci od mieszkańców, którzy w dalszym ciągu płacą za wywóz. Można zastanawiać się gdzie tu oszczędność. Jeśli dobrze przeczyta się regulamin firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją śmieci, można znaleźć punkt związany z opłatami. Stoi w nim jasno, że zabranie odpadów posegregowanych i umieszczonych w odpowiednich workach jest kilka, a nawet kilkanaście razy tańsze niż wymieszanych. Posegregowanie odpady dużo łatwiej poddać recyklingowi, przez co spadają koszty wywózki tego typu odpadów. Segregując działa się nie tylko  na rzecz środowiska naturalnego, ale i znacznie obniża się rachunki za odbiór śmieci.

8. Korzystaj z transportu publicznego lub zbiorowego

Samochód jest często używany, aby dojechać nim do pracy lub na zakupy. Częste używanie auta wiąże się z koniecznością regularnego tankowania i opłat na postojach lub płatnych parkingach. Można znacznie obniżyć koszty eksploatacji samochodu na 2 sposoby. Po pierwsze korzystanie z komunikacji publicznej. Obecnie wszystkie większe miasta posiadają dobrze rozbudowaną komunikację miejską, z której można korzystać okrągły rok. Bilet miesięczny na wszystkie linie danego przewoźnika, kosztuje około 100 zł. Uprawnia do przejazdów wszystkimi autobusami w dowolne dni i o dowolnych godzinach, jest więc zapewniona pewna niezależność. Po drugie, jeśli codziennie przyjeżdża się do pracy, tak jak wielu kolegów czy koleżanek, można umówić się na wspólne dojazdy. Znacznie obniża to koszty, ponieważ wszyscy pasażerowie składają się na uzupełnienie baku, dodatkowo na pewno lepiej jeździ się w towarzystwie niż samemu. Nie koniecznie musi to być stale jedna osoba, kierowcy mogą się zmieniać. Raz swój samochód zaoferuje jedna osoba, po tygodniu lub dwóch inna. Dzięki temu nie tylko można oszczędzić, ale i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery, co wyjdzie wszystkim na dobre. W ostateczności jeśli nie ma się możliwości korzystania z komunikacji miejskiej i podwózki, dobrym rozwiązaniem, szczególnie w okresie letnim może być rower, jeśli do pracy nie ma się zbyt daleko.

9. Korzystaj z internetowej wypożyczalni filmów

Co prawda wypożyczalnie z starym stylu odchodzą pomału do lamusa, to jednak nadal są obecne i wiele osób z nich korzysta, planując wieczorny bądź weekendowy czas. Cena wypożyczenia jednego filmu, w dodatku nowszego, to koszt rzędu 10 zł, podczas gdy abonament miesięczny w wypożyczalni internetowej to zaledwie około 40 zł. Filmów jest równie dużo, a dodatkowo nie trzeba się martwić terminem zwrotu, jak ma to miejsce w przypadku standardowej wypożyczalni oraz naliczaniem kary za zwłokę.

10. Planuj wydatki i oszczędności

Najlepszym i niezawodnym sposobem na oszczędzanie jest planowanie, nie tylko wydatków, ale i oszczędności. Wbrew pozorom planowanie nie jest trudne. Najlepiej podliczyć wszystkie swoje przychody, a potem kolejno odejmować opłaty za rachunki i kupowane jedzenie. To co zostanie trzeba mądrze rozdysponować. Jeśli po obliczeniu wszystkich przychodów i rozchodów zostaje jeszcze spora suma, można by pomyśleć o jej pomnożeniu w banku. W dzisiejszych czasach klienci mają do wyboru cały wachlarz możliwości związanych z inwestycją swojego kapitału. Lokaty lub czy konta oszczędnościowe są powszechnie dostępne, pozwalają nie tylko na pomnożenie oszczędności bez ryzykownych inwestycji, ale dodatkowo stanowią świetne zabezpieczenie na wypadek niespodziewanej sytuacji życiowej.

Oszczędzać możemy na wiele sposobów, jednak w wielu przypadkach rozwiązania najprostsze są najskuteczniejsze i pozwalają na widoczne oszczędności w krótkim czasie. Wystarczy tylko trochę dobrych chęci i silnej woli aby przychody przewyższały wydatki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena