Na pewno wiele razy natknąłeś się na porady typu: „By zwalczyć nieśmiałość trzeba stać się pewnym siebie.” Oznaczało by to, że poziom pewności siebie jest sercem twoich problemów. Jesteś nieśmiały, bo jesteś mało pewny siebie.

Data dodania: 2013-08-06

Wyświetleń: 1497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli chcesz przestać być nieśmiały, musisz stać się pewny siebie. To jest rozwiązanie.

 Czy aby na pewno to wystarczy?   

Załóżmy, że aby zwalczyć nieśmiałość przez wiele czasu, powtarzałeś sobie afirmację typu: „jestem pewny siebie w kontaktach z innymi”, „Z każdym dniem jestem coraz bardziej pewny siebie” itd. i pewnego dnia znajdujesz się w sytuacji, w której jesteś zupełnie sam, wokół nowych osób, w sytuacji której nigdy nie byłeś i nie wiesz co robić. O czym do diabła z nimi rozmawiać? Dlaczego się denerwuje, przecież zwalczyłem nieśmiałość?  Czemu moja pewność siebie mi nie pomaga?

Pewność siebie nie jest jedyną rzeczą, której potrzebujesz. Jest to bardzo przydatne, ale czasami nieśmiali ludzie mają duże braki, jeśli chodzi o wiedzę i umiejętności. Wszyscy spotykamy ludzi, którzy byli bardzo pewni siebie, ale też dziwni i odpychający zarazem.

To, że zwalczysz swoją nieśmiałość nie znaczy, że od razu staniesz się dobrym rozmówcą.

Gdyby twoja pewność siebie naturalnie pochodziła z doświadczenia podobnych sytuacji, wiedział byś jak postępować, polegając na umiejętnościach, które działały w przeszłości.

Oczywiście nie mówię, że to źle, że podjąłeś próbę rozmowy z grupą nowych osób, wręcz przeciwnie, mówię tylko, że to może nie wystarczyć.

Czy możesz zacząć lepiej grać w pokera stając się bardziej pewnym siebie? Oczywiście, że nie, ale możesz przeczytać więcej na temat strategii i mieć więcej praktyki.

W odwrotnej sytuacji np. starając się o pracę, gdy masz umiejętności i doświadczenie aby ją dostać, często nie musisz być pewnym siebie, aby to osiągnąć.

Istnieją dwa rodzaje pewności siebie. Krótkotrwała emocjonalna, oraz bazująca na doświadczeniu i logicznej ocenie.

Problemem wielu porad dotyczących pewności siebie jest to, że, skupiają się one na emocjonalnym rodzaju pewności siebie.

Hipnoza, powtarzanie afirmacji w stylu: „Jestem pewny siebie” jest rodzajem emocjonalnej i krótkotrwałej pewności siebie. Jak wszystkie inne emocje, nie może trwać wiecznie.

Być może przypominasz sobie, kiedy byłeś wyjątkowo pewny siebie, przez dzień lub dwa. Przez ten krótki okres, prawdopodobnie lepiej radziłeś sobie z innymi ludźmi.

W tą mentalność można też spontanicznie wpaść, po chwilowym osiągnięciu dobrych wyników, lub kiedy zdajesz sobie sprawę, że jesteś w korzystnej sytuacji. Podobnie jeśli przeczytasz lub usłyszysz coś motywującego, również możesz zacząć czuć się w ten sposób.

Bez względu na to, jakie są Twoje umiejętności w danej sytuacji, możesz poczuć się jakby były ostrzejsze niż normalnie.

Prawda jest jednak taka, że umiejętności towarzyskich trzeba się uczyć, ćwiczyć i doskonalić, pokonanie nieśmiałości to za mało, dlatego nie można przeskoczyć tego zbyt szybko.

Dopiero w wyniku rozwoju tych umiejętności i sukcesu w rzeczywistym świecie, efektem końcowym jest pewność siebie.

Do tego rodzaju pewności siebie nie ma przywiązanej emocji. To jest bardziej jak logiczny fakt o sobie i swoich możliwościach. To jest coś, co po prostu wiesz, tak samo jak wiesz, że trawa jest zielona.

Prawdopodobnie masz tego rodzaju pewność, gdy wiesz, że jesteś w czymś lepszy niż większość ludzi, których spotkałeś (np. gra w tenisa, fizyka).

Często potrzebujemy opinii świata zewnętrznego, który potwierdza inny widok nas samych. Wszyscy bylibyśmy bardzo pewni siebie i doskonali w sytuacjach społecznych gdybyśmy tylko powtarzali afirmację i czytali inspirujące książki.

Pracując nad swoimi brakami w umiejętnościach, których potrzebujesz będziesz radzić sobie znacznie lepiej w sytuacjach, które dawniej sprawiały ci problemy. Będziesz poznawać nowe osoby, będziesz mówić rzeczy, które będą doprowadzały innych do śmiechu, lub będziesz potrafił prowadzić ciekawą rozmowę z kimś kogo niedawno poznałeś. Ludzie będą bezpośrednio mówić o tobie takie rzeczy jak: „Jesteś naprawdę sympatycznym i rozmownym człowiekiem.”

Ale to nie będzie coś wyczarowane z powietrza, gdzie jednego dnia jesteś w czymś słaby, a następnego, znajdujesz magiczne stwierdzenie, które sprawia, że stajesz się zupełnie inny.

Z czasem tych obiektywnych dowodów będzie coraz więcej i dotrzesz do punktu, w którym można powiedzieć do siebie samego: „Jestem naprawdę zabawną osobą” lub „Jestem naprawdę ciekawą osobą, ludzie chcą ze mną rozmawiać”. Takie rzeczy można powiedzieć do siebie w ten sposób wiedząc, że twoje doświadczenia potwierdzają to.

Oczywiście czasami ktoś straci swoją pewność siebie w pewnej dziedzinie na chwilę. W takich sytuacjach to co musisz zrobić, to wrócić i przypomnieć sobie poprzez swoje doświadczenie, które można zmierzyć to jaki jesteś naprawdę.

Zwalczenie nieśmiałości to jedno, ale umiejętności, których wynikiem jest pewność siebie, to drugie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena