Na podstawie „2 Tajemnicy Poliglotów” oraz własnych przemyśleń udało mi się dojść do ciekawych wniosków. Ma to związek z sukcesywnym progresem koncentracji naszych zmysłów w miarę jak poznajemy nowy język.

Data dodania: 2013-05-07

Wyświetleń: 1208

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Koncentracja powinna być jakby jeden krok przed nauczeniem się nowego słowa, a raczej uczucia, a następnie słowa. W przeciwnym razie musisz się pogodzić z ciągłymi powtórkami. Powtórki są domeną pamięci krótkoterminowej, natomiast pamięć długoterminowa nie jest od nich zależna. Oznacza to, że wcale nie trzeba niczego powtarzać, a wszystko jesteś w stanie zapamiętać za pierwszym podejściem. Na potwierdzenie tych słów zaprezentuje metodę, opartą na wspomnianej już „2 Tajemnicy Poliglotów”

Oto jak uczyć się słówek za pierwszym razem i bez powtórek:

1.Utwórz nowy folder (będzie to folder ze zdjęciami, więc możesz nazwać go np. „angielski zdjęcia”). W folderze będziemy zapisywać fotki znalezione w wyszukiwarce grafiki google.
2. W wyszukiwarce grafiki google wyszukaj poznane wyrazy, np. "compliment", "screwdriver" czy "student".
3. Wśród znalezionych zdjęć skup się na wyłapaniu tych fotografii, gdzie są jakieś szczegóły, np. wesoły człowiek, luksusowy samochód czy dziadek z wnuczką itd.
4. Jeśli spojrzysz na fotografię i odnajdziesz te szczegóły, to sam zobaczysz, jak niewiele ich potrzebujesz, by zapamiętać za pierwszym razem i na zawsze. Zwracanie uwagi na szczegóły rozwija koncentrację, warto o tym pamiętać.
5. Oglądając zdjęcia, wykorzystuj także inne zmysły, np. gdy widzisz dziadka z wnuczką, to wyobraź sobie jak wnuczka się śmieje. To w końcu jakiś szczegół.
6. Jeśli chcesz zapamiętywać słowa za pierwszym razem, staraj się trenować koncentrację, a nie skupiać tylko na tym, by łączyć słowa z szczegółami. Nie w tym rzecz. Koncentracja musi wzrastać równocześnie z postępami w nauce.  Jestem skłonny zaryzykować opinię, że aby poznać pięć języków, będziesz potrzebował wzmocnić koncentrację pięciokrotnie.
7. Kiedy tylko usłyszysz bądź przeczytasz dane słowo, wspomnij konkretną fotografię i przypomnij sobie te szczegóły.
8. Przy przypominaniu szczegółów zastanów się, czy znasz podobne rzeczy z innych zdjęć. Na przykład gdy widziałeś dziadka z małą dziewczynką, przejdź do wnuczki, następnie do innej fotografii, na której jest np. cała rodzina, w tym także wnuczka (cały proces odbywa się wyłącznie w naszej wyobraźni).
9. Gdy widzisz to zdjęcie, uruchom też inne zmysły, ponieważ pozwoli to rozwijać koncentrację i wyobraźnię.
10. W celu utrwalenia tzw. „łańcuchów uczuć” włącz pokaz slajdów i znajdź szczegóły na tych fotografiach.
11. Innym dobrym sposobem na szybką i trwałą naukę języka jest wykonanie sobie odbitek. Podczas ich przeglądania szukaj zawsze nowych szczegółów. Dopiero w sytuacji, gdy na fotografii nie będzie już niczego nowego, co można odszukać, odłóż zdjęcie w inne miejsce.
12. Fotografii tych używaj tylko do nauki danego języka.

Powyższa metoda językowa opiera się na posiadaniu różnych uczuć. Warto pamiętać, że gdy wpiszesz słowa w danym języku, to za każdym razem otrzymasz inny komplet zdjęć (oraz uczuć), niż gdy wpiszesz to słowo w języku ojczystym. Można to świetnie sprawdzić na przykładzie słów escargot i ślimak. Pokazuje to, że na poziomie uczuć to są całkowicie inne rzeczy.

Licencja: Creative Commons