Dow Jones, to najpopularniejszy indeks giełdowy świata. Czy można jednak samodzielnie skonstruować indeks lepszy niż Dow Jones? Bowiem panowie Dow i Jones nie przewidzieli sytuacji, w której w skład indeksu będą wchodzić firmy o dużym zróżnicowaniu optycznej wartości akcji.

Data dodania: 2008-03-28

Wyświetleń: 2717

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dow Jones Industrial Average, nazywany w skrócie Dow Jonesem, to najpopularniejszy indeks giełdowy świata. Skonstruowało go dwóch dziennikarzy ekonomicznych Charles Henry Dow oraz Edward Davis Jones w 1896 roku. Chcieli utworzyć indeks dla spółek kolejowych, które cieszyły się wtedy wielkim zainteresowaniem wśród inwestorów. Ich indeks był średnią wyliczoną z aktualnych kursów poszczególnych akcji. W ten sposób funkcjonuje do dziś.

Tygodnik dla inwestorów CashFlow&You w najnowszym wydaniu sprawdza, czy można samodzielnie skonstruować indeks lepszy niż Dow Jones? Bowiem panowie Dow i Jones nie przewidzieli sytuacji, w której w skład indeksu będą wchodzić firmy o dużym zróżnicowaniu optycznej wartości akcji.

Zanim zaczniemy się przyglądać poszczególnym indeksom istniejącym na rynku, proponuję Państwu przejść drogą ich twórców. Na pewno ułatwi to zrozumienie ich konstrukcji.

Do naszego indeksu weźmiemy tylko cztery akcje, żeby przejrzyście pokazać sam proces jego tworzenia. Na podstawie wartości naszego indeksu widzimy, że ubiegły rok dla akcji banków amerykańskich był raczej słaby. Indeks spadł o 3,3% z 600 pkt. na 580 pkt. Jednak gdy spojrzymy, jak dały zarobić poszczególne akcje wchodzące w skład indeksu, zwątpimy w wiarygodność skonstruowanego przez nas indeksu. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że rynek nie był wcale taki słaby, jak by to wynikało z naszego indeksu. Nasze spostrzeżenie potwierdza się po wyliczeniu średniej ze zmiany wartości poszczególnych akcji. Otrzymamy bowiem wynik +17,3%.

Konstrukcja naszego indeksu jest jeszcze dalece niedoskonała i musimy ją ulepszyć. Tylko konstrukcji Dow Jonesa już nikt nie będzie poprawiał. Ale też miejmy na uwadze, że na rynku amerykańskim wszystkie akcje kosztują do 100 USD. W pobliżu tego poziomu przeprowadzany jest split.

Aby otrzymać miarodajny indeks musimy więc różne optyczne poziomy kursowe sprowadzić do wspólnego mianownika. Posłuży nam do tego współczynnik 1 / kurs. Jeżeli następnie otrzymaną wartość pomnożymy przez dany współczynnik, otrzymamy zawsze wartość 1. Wartość początkowa naszego indeksu wynosiłaby więc 4. Aby poprawić optykę naszego indeksu pomnóżmy jego wartość razy 25. Jako wartość początkową naszego indeksu otrzymamy 100 pkt.

A jednak to jeszcze nie wszystko. Na razie w naszym indeksie akcje wszystkich spółek ważą tyle samo. Czy słusznie? Nie, tak być nie powinno. Indeks powinien uwzględniać ważność poszczególnych firm. Jak to zrobić? Jak ustalić wagę spółek, przy zmianach kapitalizacji giełdowej?

Pełna treść artykułu „Jak samodzielnie skonstruować indeks?” dostępna jest w tygodniku internetowym CashFlow&You nr 42 (12/2008). Autor artykułu: Jacek Pietkiewicz, wydawca: e-ProfitSystem http://newsletter.cashflowandyou.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena