Piszę 'my', bo ten tekst to praca zespołowa dwojga konsultantów. I piszę 'nasze', bo nasze obserwacje dotyczą NIE TYLKO naszych rad i TAKŻE naszych rad (przynajmniej odkąd zaczęliśmy się uważać za specjalistów).
No więc co otrzymuje człowiek szukający pracy, który czyta artykuły typu 'jak być aktywnym na rynku pracy', 'jak szukać pracy w internecie', 'jak napisać dobre cv'?
Otrzymuje rady od Cioci/Wujka Dobra Rada, czyli:
- CV nie działa - wyrzuć je
- List motywacyjny nie potrzebny - nie pisz
- Szukanie ogłoszeń w prasie jest bez sensu - nie kupuj gazet
- Szukanie ogłoszeń w internecie nic nie daje - bo wszyscy czytają i wysyłają
- Praca jest dla aktywnych - za mało chcesz jeszcze pracować
- Wysil kreatywność - jesteś mało kreatywny (ostatnio czytaliśmy - i polecaliśmy na FB - artykuł, że trzeba listy pocztą wysyłać, takie osobiste - ulżyło mi, że nie kazali posłańcem na koniu rozwozić)
- Udaj się osobiście do firmy, w której chcesz pracować - nie chodzisz? tracisz szansę życiową!
- Pracuj za darmo - nie chcesz, za dużo wymagasz - roszczeniowy jesteś
Jak na to nie spojrzeć, to dla nas jakaś paranoja wychodzi...
Chociaż jak zadamy sobie pytanie „Po co ludzie piszą teksty w internecie?” - to może one mają jednak sens? Na pewno dla piszącego. W końcu chodzi o to, żeby mieć statystyki otwierania strony, linków, itd. Czyli... "nie żeby złapać króliczka, ale by gonić go".
No tak, ale jaki z tego wniosek? Nie czytać? To byłaby kolejna rada Cioci/Wujka Dobra Rada ;-)
A na poważnie i pozytywnie:
- ZDECYDOWANIE CZYTAJ, co doradzają inni, ale miej własne zdanie i myśl, inspiruj się, nie przyjmuj bezkrytycznie wizji kogoś innego
- Odrób podstawowe lekcje, czyli: list motywacyjny, CV i przygotowanie do rozmowy
- Traktuj swoją sytuację jako WYJĄTKOWĄ, która wymaga wyjątkowych działań. A jeśli masz wrażenie, że stoisz w miejscu i potrzebujesz pomocy, zwróć się osobiście o radę i wsparcie do tego konsultanta, który najbardziej CIEBIE przekonuje… w swoich artykułach.