Katalogi stron są jednym z głównych narzędzi w procesie pozycjonowania stron internetowych. Różnią się jednak dość znacząco pomiędzy sobą pod względem jakości. Niekiedy nie jest łatwo na pierwszy rzut oka ocenić, czy warto dodać wpis do danego katalogu stron.

Data dodania: 2013-02-13

Wyświetleń: 1971

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ilość podstron

Już na wstępie powinniśmy sprawdzić, czy dany katalog jest w ogóle zaindeksowany w Google. Służy do tego bardzo prosta komenda. W pasku przeglądarki wpisujemy site:adres-katalogu.pl. Pokaże się spis podstron danego serwisu zaindeksowanych w Google. Jeśli nie ma tam żadnych stron - znaczy to, że katalog jest albo dopiero co założony, albo został ukarany banem. Wówczas możemy z czystym sumieniem odpuścić sobie dodawanie do niego wpisu.

Moderacja

Katalogi dzielą się na moderowane i niemoderowane. Te pierwsze z pewnością są lepszej jakości, gdyż każdy wpis jest sprawdzany przed zaakceptowaniem. Niektóre skrypty katalogów ujawniają, jak długa jest kolejka oczekujących na moderację wpisów. Jeśli jest bardzo długa (kilkaset lub kilka tysięcy), zaś ostatni wpis został dodany dawno temu, wówczas katalog został prawdopodobnie porzucony. Nie warto marnować na niego czasu.

PageRank (PR)

PageRank może być wyznacznikiem jakości katalogu. Można sprawdzić go, używając jednej z wielu stron oferujących sprawdzanie PR online (wpisz w Google "online PR checker") lub też wtyczek do przeglądarki (np. SeoQuake). Im wyższy PR, tym prawdopodobnie właściciel bardziej dba o jego linkowanie oraz moderację wpisów. PageRank, wbrew obiegowej opinii, ma jednak naprawdę marginalny wpływ na moc linków z danej strony. Dlatego nie kierujmy się jedynie tym wyznacznikiem.

Backlinks (BL)

Im więcej linków prowadzi do danego katalogu stron, tym lepiej. Ilość BL możemy sprawdzić na wielu stronach, np. Majesticseo, lub też przy pomocy wtyczki do przeglądarki (np. wspomniana wcześniej wtyczka SeoQuake). Ilość pokazywanych linków przy użyciu różnych narzędzi może znacznie się od siebie różnić. Generalnie jednak im pokazuje się ich więcej, tym lepiej dla danego serwisu.

Cena

Katalogi płatne nie zawsze są lepszej jakości od tych, które oferują darmowe dodawanie wpisów. Dlatego zupełnie nie powinniśmy kierować się tym czynnikiem. Niekiedy można znaleźć bardzo dobrej jakości katalogi stron, które nie żądają żadnej opłaty za skorzystanie ze swoich usług. O wiele lepiej jest kierować się ilością podstron czy też PR.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena