Czy masz czasem wrażenie, że gdy rozmawiasz z ludźmi i chcesz się czymś z nimi podzielić to zachowują się, jakby mieli klapki na oczach? Starasz się opowiedzieć o czymś wartościowym bądź czymś ze swojego życia i niby Cię słuchają, ale ewidentnie widać, że nie dociera do nich to, co chcesz im przekazać?

Data dodania: 2012-11-23

Wyświetleń: 1832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ludzie są po prostu zamknięciu w swoim świecie i uznają, że jest to jedyny prawdziwy świat, jaki istnieje (oczywiście nie wszyscy, ale przeważnie mówi się o większości). Kiedy zaczniesz podważać ich przekonania i pokazywać inny punkt widzenia bardzo często zaczynają się bronić. Po prostu nie są wstanie przyjąć innej perspektywy, wierzą w swoją i tylko swoją, bo po prostu ją znają i do niej się przekonani. Pokazuje to brak świadomości i zrozumienie zarówno siebie jak i świata.

Jeśli jesteś taką osobą chciałbym Ci przedstawić skuteczne i bardzo proste narzędzie, które umożliwi Ci lepsze zrozumienie drugiej osoby, odnalezienie szansy, korzyści i które może wpłynąć na poprawę całego Twojego życia. Jeśli nauczysz się z tego umiejętnie korzystać. Natomiast jeśli nie jesteś taką kobietą to pozwoli Ci to dodać coś do swojej skromnej osobowości. Możliwe, że to znasz, pozostaje pytanie, czy z tego korzystasz.

Świat widziany z różnych perspektyw.

Pierwsza perspektywa to Ty. To Twoje własne doświadczenia, własny punkt widzenia i przekonania. To wszystkie poglądy i pole widzenia, które znajduje się przed Twoimi oczami. To własne sprawy, praca, problemy itd. Z tej perspektywy patrzy większość ludzi, ale niestety zapominają o tym, że istnieją także inne.

Druga perspektywa to osoba, z którą na przykład rozmawiasz. Żeby móc ją lepiej zrozumieć musisz się wczuć w jej świat.

 W to, co może ona widzieć, co może myśleć oraz czuć?

 Jakie wcześniejsze doświadczenia w jej życiu spowodowały, że właśnie tak działa?

W co wierzy?

Dlaczego to jest dla niej tak ważne?

Jest to klucz do zrozumienia postępowania drugiej osoby i spojrzenia na tą samą sytuacją w zupełnie inny sposób. Dzięki temu zyskujemy pełen wgląd i zrozumienie, co pozwala nam podjąć lepsze kroki.

Z perspektywy drugiej osoby możesz również spojrzeć na siebie.

Jak ona może postrzegać Twoje słowa?

Jak może reagować na to, co robisz?

Co może czuć w związku z tym, co do niej mówisz oraz robisz?

Jak możesz dla niej wyglądać i z czym się kojarzyć?

Te wszystkie pytania pomogą Ci wejść głębiej i mieć wpływ na dalszy przebieg waszego kontaktu w zależności od jego celu i jego charakteru. Po prostu wyjdź w siebie i wejdź w drugą osobę, patrz jej oczami i myśl jak ona.

Trzecia perspektywa to pozycja obserwatora. Z tej pozycji możesz patrzeć na całą sytuację jako osoby z boku. Jeśli przykładowo rozmawiasz z kimś, to możesz wyjść z siebie, stanąć z boku i obserwować wszystko, co się dzieje. W ten sposób jesteś wstanie dostrzec jak wygląda Twoja mowa ciała, w jaki sposób mówisz, jak osoba, z którą rozmawiasz reaguje na Twoje słowa.

Z tej pozycji możesz się zastanowić, co wypadałoby zmienić bądź lepiej zrozumieć siebie i drugą stronę. Jesteś w stanie dojrzeć cały efekt wpływu, jaki wywierasz swoimi drobnymi gestami na całą sytuację.

Czwarta perspektywa to pozycja grupy. Pozycja grupy to wszyscy ludzie wokół, którzy mogą przebywać akurat w tym miejscu co Ty i obserwować, jak rozmawiasz z drugą osobą. Z tej pozycji jesteś w stanie bardzo dokładnie dostrzec szczegóły. Jeśli na przykład podniesiesz głos na tę osobę, zastanów się, jak grupa może zareagować. Może na podstawie jednego zachowania są wstanie osądzić Cię jako człowieka nerwowego albo niepotrafiącego zapanować nad sobą. Zastanów się też, jak to może wpłynąć później na przekonania tej grupy oraz ich stan emocjonalny.

Perspektywa piąta, to pozycja świata. Każde Twoje najmniejsze zachowanie jest w stanie wpłynąć na świat. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy za sobą połączeni niewidzialną energią, co zostało naukowo udowodnione, jednak to temat na osobny artykuł, tutaj pokażę CI bardziej „ziemskie” i wytłumaczalne logicznie sprawy, dzięki którym każdy niedowiarek będzie wstanie przyznać rację.

To jak wpłyniesz na osobę, z którą rozmawiasz, na przykład wywołując uśmiech na jej twarzy sprawi, że stanie się bardziej szczęśliwa i kiedy wróci do domu, osoby, z którymi mieszka, zauważą to i doda ona im więcej pozytywnej energii. Na drugi dzień pójdą do pracy i lepiej obsłużą klientów, z którymi będą mieli kontakt, klienci zadowoleni porozmawiają ze swoimi znajomymi, a oni ze swoimi znajomymi. Co pozytywnie wpłynie na stan emocjonalny około 10 tys. osób w ciągu miesiąca.

Kiedy na twarzy osoby, w której wywołałaś uśmiech utrzyma się on dłużej, ludzie wokół zaczną to dostrzegać i nabierać przekonania, że są jeszcze ludzie uśmiechnięci i szczęśliwi, co skłoni ich do refleksji do pracy na swoim szczęściem, o którym to znów powiedzą swoim znajomym.

Jak widzisz patrząc na sytuację z różnych perspektyw jesteś w stanie dostrzec coś, czego wcześniej nie widziałaś, a to diametralnie może zmienić Twoje życie oraz życie innych ludzi. Czasami jeden mały gest, jak efekt motyla jest wstanie wprowadzić ogromne zmiany na świecie.

Zastanów się, kiedy następnym razem będziesz negatywna w stosunku do kogoś, niemiła, zimna czy nieuprzejma. Spójrz z różnych perspektyw na swoje zachowanie i pomyśl o skutkach takiego postępowania.

Czy niezależnie od tego, co się dzieje, nie lepiej okazywać pozytywny stan? Nigdy nie wiesz, jaki będzie miał on wpływ na to, co się za chwilę stanie. Jeśli spojrzysz na to z różnych perspektyw będziesz wstanie dopasować swoje słowa i zachowanie, co pozwoli Ci skuteczniej osiągnąć Twój cel oraz zrobić coś dobrego. Pomyśl o tym.

Po za tym nie kłóć się o głupoty i nie walcz na siłę o rację, skąd wiesz, od kogo dane poglądy pochodzą oraz jakiej perspektywy są widziane.

Widzenia świata z różnych perspektyw to również klucz do udanych i szczęśliwych relacji z innymi ludźmi oraz związków. Może być również skutecznie wykorzystany w każdej dziedzinie Twojego życia. Czego Ci serdecznie życzę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena