Wśród najważniejszych zalet wyróżnia się integrację zespołu oraz wzrost jego wewnętrznej spójności. Różnego rodzaju wyjazdy integracyjne sprzyjają nawiązaniu głębszych relacji między pracownikami. Dodatkowo wyjazdy można wzbogacić o warsztaty z Team Bulding'u, które polegają na wzmocnieniu poszczególnych elementów pracy zespołowej, takich jak: współpraca, komunikacja, zaufanie czy rozwiązywanie problemów. Z tego względu integracje polecane są często nowo powstającym firmom, które dopiero budują swój zespół pracowników. Dodatkowo wyjazdy poprawiają atmosferę panującą w firmie. Na neutralnym gruncie łatwiej rozwiązać nagromadzane konflikty czy też spojrzeć na współpracownika z innej strony.
Bardzo ważną zaletą wyjazdów integracyjnych jest zwiększenie motywacji pracowników. Często wyjazd do atrakcyjnego ośrodka postrzegają jako nagrodę za realizację postawionych im celów. Wpływa to na wzrost ich zadowolenia, dzięki czemu działają z większym zaangażowaniem, są bardziej kreatywni i efektywni. Integracje rozwijają również więź między danym pracownikiem a pracodawcą. Firmy starają się jak najmocniej związać swoich specjalistów, tak aby nie chciał odejść do konkurencji. Dobra atmosfera i możliwości rozwoju podczas wyjazdów zwiększają lojalność pracowników.
Niestety, czasami zdarza się, że wyjazdy integracyjne mogą pogorszyć relacje i atmosferę w firmie, zwłaszcza gdy są źle przygotowane. Trzeba uważać, aby nie zatarły granicy w hierarchii pracowniczej. W czasie wyjazdu dość często pojawiają się plotki, pomówienia, które mogą rzutować na relacje między pracownikami. Zdarza się, że tworzą się niezdrowe podziały, a nawet odrzucenie niepasujących, zbyt mało rozrywkowych pracowników.