Każdy, kto posiada ogródek przydomowy lub działkę, dba o nie w miarę swoich możliwości. Przy hodowli roślin ogrodowych bardzo przydatne okazują się kompostowniki. 

Data dodania: 2013-05-16

Wyświetleń: 1127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku istnieje kilka ich rodzajów, można je też wykonać własnoręcznie, ponieważ zakup wiąże się z kosztami. Te narzędzia ogrodowe mają wiele zalet, dają nam naturalny nawóz najlepszy do użyźniania gleby. Ponadto sami możemy decydować, jakie składniki powinny znajdować się w naszym kompoście; należy pamiętać o tym, żeby były w miarę zbilansowane. Dzięki posiadaniu takiego urządzenia nie mamy również problemu z pozbyciem się odpadków organicznych.

Najpopularniejsze są kompostowniki plastikowe i drewniane. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Drewniane możemy zbudować samemu z minimalnym nakładem finansowym. Możemy je  również dopasować do naszego ogrodu pod względem wielkości. Niestety kompostowniki drewniane służą tylko kilka lat, ponieważ drewno również gnije. Plastikowe są nieco droższe, ale służą zdecydowanie dłużej niż drewniane. Niestety nie wyglądają zbyt estetycznie. W obu przypadkach należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności oraz przewietrzeniu. Niezbędne jest też przewracanie kompostu kilka razy do roku, aby w momencie, kiedy będziemy chcieli go użyć, miał odpowiednią konsystencję.

Te proste w obsłudze i utrzymaniu narzędzia ogrodowe mogą być skarbem dla naszych roślin, nie tylko jeśli chodzi o utrzymanie dobrej jakości gleby, ale również ziemi, która wypełnia doniczki z kwiatami. W tym drugim przypadku należy jednak uważać, ponieważ kompost, który wsypujemy w doniczki powinien być doprowadzony do maksymalnego rozkładu. Przyczyną jest to, że zbyt duża ilość i grubość cząstek może spowodować zatrzymanie wzrostu roślin.

Z całą pewnością można powiedzieć, że zakup kompostownika to jak najbardziej trafiona inwestycja, jeżeli chodzi o pielęgnację i uprawę roślin w ogrodzie lub na działce.

Licencja: Creative Commons