Jednak powszechne stosowanie chloru do uzdatniania wody nie jest obojętne dla zdrowia ludzkiego. Kolejną kwestią jest jakość rur przesyłowych od dostawcy do odbiorcy. Stare i zardzewiałe rury oraz muł, który osadza się w środku rur, jest częstą przyczyną zanieczyszczenia wody.
Wiele osób kupuje wodę butelkowaną, jednak koszt takiej inwestycji jest dość znaczny. Dodatkowo zanieczyszczamy środowisko milionem butelek plastikowych. Wygodniejszym i tańszym sposobem jest uzdatnianie wody w naszych domach. Możemy stosować filtry do wody, lecz jakie wybrać? Wyróżniamy:
- filtry mechaniczne, które oczyszczają wodę z piasku, żwiru, mułu, rdzy, kamienia kotłowego, ale niestety jej nie uzdatniają.
- filtry węglowe, które usuwają chlor i jego pochodne oraz metale ciężki i pestycydy. Jeżeli wkład jest impregnowany srebrem, to dodatkowo posiada właściwości bakteriobójcze. Używanie filtrów węglowych zdecydowanie poprawia smak, zapach oraz barwę wody.
- filtry zmiękczające, które usuwają z wody związki wapnia i magnezu, które nadają jej twardość.
- filtry odżelaziające i odmanganiające oczyszczają wodę ze związków żelaza i manganu oraz częściowo siarkowodoru i związku azotu.
- filtry z wkładami ceramicznymi lub ze specjalnych żywic, które usuwają z wody bakterie oraz wirusy.
Podczas wybieraniem filtru do wody musimy wiedzieć, jaką wodę mamy, najlepiej jest przeprowadzić analizę składu fizykochemicznego. Musimy też znać dzienne zużycie, aby wybrać filtry do wody o odpowiedniej wydajności. Powinniśmy też określić do jakich celów chcemy oczyszczać wodę. Jeżeli chcemy uzdatniać wodę tylko do spożycia, to wystarczy zamontować filtr kuchenny. Dodatkowo możemy zamontować filtry łazienkowe, jednak najlepszą i kompleksową opcją będzie zamontowanie filtru na głównym ujęciu wody w naszym domu.