Ograniczenia towarzyszą człowiekowi od początków jego istnienia. W opinii większości ludzi chamują one rozwój cywilizacji. Prawda jest taka, że one są przyczyną rozwoju ludzkości, bez nich nie byłoby rozwoju.

Data dodania: 2012-10-10

Wyświetleń: 1678

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Żeby nie być gołosłownym, poprę swoje twierdzenie przykładem. Gdyby ludzie nie potrzebowali szybszych procesorów, to czy te by powstawały? Sądzę, że nie. Gdzie tu jest jednak ograniczenie? Najprostszym przykładem jest zbyt wolna prędkość, spowodowana przez zbyt słaby procesor. Ten znowu spowalnia wymagające aplikacje. Te dwie rzeczy ograniczają ludzi w pewien sposób. Ci mogą je pokonać i stworzyć coś lepszego – co da szansę rozwoju.

 Również w swoim codziennym życiu większość z nas ma pewne przeszkody, które nas blokują, można do nich zaliczyć m.in.:

- brak finansów;

- środowisko;

- praca, szkoła, inne zajęcie;

- inni;

- brak czasu.

Rodzi się jednak wątpliwość, czy te bariery mają jakikolwiek sens. Można się domyślić, że nie. Brutalna prawda jest taka, że

Ty jesteś jedynym swoim ograniczeniem!

Jeżeli w rzeczywistości ludzi by coś ograniczało, to byśmy teraz byli bardzo prymitywną rasą, o ile w ogóle byśmy istnieli. Część ludzi będzie narzekała na wolny procesor i nic z tym nie zrobi, tylko powie, że nie mogą pracować, bo ich procesor ogranicza. Inni kupią lepszy procesor, jeszcze inni wyłączą niepotrzebne aplikacje.

Historia pokazuje, że wielu ludzi pokonuje ograniczenia, które są im narzucane. Co więcej,  niektórzy wykorzystują je na własną korzyść. Rozumieją, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pokonanie ograniczeń zależy tylko od nas. Pewnie zastanawiasz się, jak to zrobić.

 Po pierwsze, uświadom sobie, co jest problemem

 Nie jesteś nim cały Ty, są nim Twoje przekonania. Gdy zmienisz swoje przekonania na odpowiednie np. praca, której nie lubię, ogranicza mnie - na praca, w której obecnie pracuję, jest ogromną motywacją do zmiany (można również dodać, czego się z niej nauczysz, np. pozwoli mi ona dostrzec, że zmotywowanie się jest proste), zaczniesz działać w inny sposób, który pomoże w osiągnięciu celów. Gdy przeanalizujesz swoje nowe przekonanie, to zrozumiesz, że

 Problem jest szansą

 Tak, to może wydawać się na początku dziwne, ale tak naprawdę jest. Przykładów można by podać setki, a nawet miliony, a i tak ktoś powiedziałby – „To mnie nie dotyczy”. Otóż myli się, to dotyczy każdego – bezdomnego, alkoholika, narkomana, niezadowolonego z pracy, biednego i każdego innego człowieka na ziemi.

Każdy z nich może wykorzystać ograniczenia do osiągnięcia swoich celów czy po prostu stania się lepszym człowiekiem. Każdy mógłby to wykorzystać na swój sposób, dopasowany do swoich celów. Dlatego ciężko jest tutaj podać konkretne przykłady.

 Każda z tych osób przed tą zmianą musi zrobić dwie rzeczy – uświadomić sobie, że ma problem, chcieć zmienić ten problem oraz zacząć go zmieniać i przeistaczać w szanse. Tylko tyle i aż tyle.

 Przykład z życia

Te wymyślone postacie mogą nie być dla Ciebie wystarczającym przekonaniem. Więc może inaczej, podam przykład z historii. Pierwszym, co przychodzi mi na myśl, są Polacy pod zaborami. Część z nich pokonała przeszkody i zrobiła to, co uważała za słuszne – walczyła o niepodległość. Zrobili to, mimo że ograniczali ich zaborcy, kary, represje. Innych historii są miliony, np. walka o niepodległość USA, czyli walka z ograniczeniem Wielkiej Brytanii.

Biorąc pod uwagę niektóre nieprzychylności losu - np. Aleksander Wielki, rozpoczynając walkę z Persją, miał dużo mniejszą armię od przeciwnika - rozumiem, że naprawdę są one ogromną szansą. W końcu gdyby nie rozpoczął wojny, nie stworzyłby ogromnego imperium, nie byłby sławny.

Większość z nas ma ograniczenia jak Aleksander Wielki – gdy się podda, nic nie osiągnie, gdy podejmie z nimi walkę, wyjdzie z niej mądrzejszy, a gdy w końcu z nimi wygra, osiągnie wielki sukces.

Wybór należy do Ciebie

Pokazałem Ci, gdzie leży Twój problem – W Twoich przekonaniach. Udowodniłem, że po zmianie przekonań problem zmieni się w szanse. Swoją odpowiedź poparłem przykładami. Jednak do niczego nie będę Ciebie zmuszał. Twój wybór, czy chcesz być w kilku procentach, którzy przejmują kontrolę nad życiem, czy też w większości, którzy żyją, bo żyją, oddając panowanie nad swoim życiem innym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena