Za prawidłowe funkcjonowanie zakładowego funduszu socjalnego odpowiada pracodawca, który w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub działającym w organizacji przedstawicielem rady pracowniczej ustala regulamin i zasady wydatkowania środków z funduszu świadczeń socjalnych.

Data dodania: 2012-07-24

Wyświetleń: 2010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W natłoku informacji, zmian przepisów czy pracy administracyjnej pracodawcy, w celu ułatwienia pracy, powołują do życia tak zwane komisje socjalne. Pomimo tego, że same komisje, jak i ich rola i zadania nie mają podstaw w obowiązujących przepisach prawa, ich funkcjonowanie jest jak najbardziej właściwe. Warunkiem prawidłowego powołania komisji są odpowiednie zapisy w wewnętrznym regulaminie zakładowego funduszu socjalnego.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w dużej mierze opiera się na wewnętrznym regulaminie funduszu. To właśnie on określać powinien sposób powoływania członków komisji, liczbę członków, czas pełnienia kadencji, harmonogram spotkań komisji, sposób wypowiedzenia roli, ale przede wszystkim zakres obowiązków i uprawnień. Należy przy tym pamiętać, że komisje socjalne mają jedynie charakter doradczy, a nie ostateczny i decydujący. Nie mogą podejmować ostatecznych decyzji, a jedynie doradzać i proponować pewne rozwiązania.

Mając to na uwadze, do najczęstszych zadań komisji należy: weryfikacja złożonych przez pracowników wniosków o pomoc socjalną, proponowanie przyznania lub odrzucenia złożonego wniosku, monitorowanie kompletności napływających wniosków, zbieranie, katalogowanie i prawidłowe przechowywanie dokumentacji socjalnej, tworzenie zestawień i analiz na potrzeby pracodawcy, kontrolowanie wydatkowania zgromadzonych środków i wiele innych, o charakterze doradczo – administracyjnym. Fundusze socjalne to pomoc najbardziej potrzebującym.

Przy doborze członków komisji socjalnej należy pamiętać, że osoby te mają styczność z bardzo delikatnymi informacjami o swoich współpracownikach, w związku z tym przy kompletowaniu komisji należy opierać się nieposzlakowaną opinią o kandydatach i skupiać na zaufaniu.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena