Czasami przychodzi taki moment, że chcemy podzielić się swoją wiedzą z innymi. Jak jednak zrobić to w taki sposób, aby odbiorcy trafnie zrozumieli, co chcemy im przekazać? Należy stosować się do kilku krótkich rad, które zawarte zostały poniżej.

Data dodania: 2012-05-24

Wyświetleń: 1757

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybór tematu

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić pisząc poradniki, to wybór odpowiedniego tematu. Przede wszystkim powinien on być jak najbardziej zwięzły, a przy tym jak najpełniej oddawać to, o czym piszemy. Zwykle etap ten zostawiamy na koniec, co ma swoje konsekwencje chociażby w trudnościach z utrzymaniem najważniejszych wątków.

Struktura pracy

O strukturze prac pisemnych powiedziano już wiele. Generalnie każda praca powinna składać się  z 3 podstawowych części. Nie inaczej jest również  w przypadku pisania różnego rodzaju przewodników.

- Wstęp – należy w nim przybliżyć czytelnikowi ogólnie tematykę poradnika. Należy to zrobić w taki sposób, aby dalsza część pracy była niejako rozszerzeniem wstępu.

- Rozwinięcie – można powiedzieć, że jest to ta właściwa część pracy. To tutaj zamieszczamy informacje, które są sednem naszego przewodnika. Należy tutaj szczególnie pamiętać o akapitach, lub podrozdziałach. Zwykle w jednym akapicie przedstawiamy jeden wątek myślowy. Ponadto warto również, zwłaszcza w przypadku dłuższych poradników, kończyć akapity wyraźną konkluzją. Jest to bardzo istotne zarówno dla piszącego, jak i dla odbiorcy.

- Zakończenie – należy w nim zawrzeć najważniejsze informacje jakie zostały przedstawione w pracy. Będzie to czymś w rodzaju powtórki i pozwoli w większym stopniu przyswoić wiedzę zawartą w Twoim przewodniku.

Pamiętaj o interpunkcji oraz ortografii

To nie prawda jak twierdzą niektórzy, że ważne jest tylko to, aby inni rozumieli, to co piszemy (mówimy). W każdym języku przyjmuje się pewne zasady oraz reguły związane z pisownią (mową), które należy przestrzegać. Reguły te dotyczą albo konkretnej pisowni wyrazów za pomocą określonych znaków (ortografia), albo interpunkcji, która nadaje odpowiednie tempo, intonację, rytm oraz akcent. Dzięki znakom intonacyjnym możemy ponadto przekazać liczne emocje, np. za pomocą wykrzyknika, lub pytajnika.

Ponadto warto tutaj spojrzeć na ortografię oraz interpunkcję w aspekcie merytorycznym piszącego. Osoba, która nie zna podstawowych zasad pisowni nie jest zbyt wiarygodna w oczach czytelnika.

Podsumowanie

Pisanie poradników wbrew pozorom nie jest proste, nawet dla osoby, która jest specjalistą w danej dziedzinie, gdyż poza aspektami formalnymi (odpowiednia struktura pracy, przestrzeganie zasad pisowni), należy również pamiętać o tym, że poradniki pisane są zwykle dla przeciętnych ludzi, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy w danym temacie. Dlatego musimy być wyrozumiali i starać pisać możliwie prostym językiem, aby nasz czytelnik przede wszystkim rozumiał co chcemy mu przekazać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena