Najważniejszym sprzętem biegacza są buty. Źle dobrane mogą zwiększać ryzyko urazów i kontuzji oraz powodować przemęczenie stóp lub ból. Przed zakupem musimy przemyśleć kilka faktów. Najważniejszym jest oczywiście rozmiar obuwia męskiego. Ważnymi sprawami są także rodzaj stopy oraz miejsce, w jakim będziemy trenować.

Data dodania: 2012-03-01

Wyświetleń: 2339

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli chodzi o rozmiar buta najlepsze będą pół rozmiaru większe, niż te, które nosimy na co dzień. Duży palec powinien mieć swobodę ruchu. But musi trzymać stopę tak, aby po przesunięciu do przodu pięta nadal w nim pozostawała. Nie powinna ruszać się podczas biegu. Ocieranie ścięgna achillesa może powodować nieprzyjemne rany oraz spowodować zniszczenie wyściółki buta. Dodatkowo sportowe buty męskie powinny być dopasowane od pierwszej chwili. Nie oczekujmy, że się rozchodzą, ponieważ buty do biegania są na tyle wytrzymałe, że się nie rozciągają.

Dopasowanie butów męskich dla sportowca do rodzaju stopy jest właściwie najważniejsze. Ze względu na cechy biomechaniczne oraz sposób stawiania stóp przez ludzi wyróżniono trzy rodzaje: stopa neutralna, stopa pronująca i stopa spinująca. W przypadku stopy neutralnej ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie. Osoby z taką budową powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy. Producenci oznaczają ten model jako „Cushion”. Stopa pronująca jest zwykle związana z płaskostopiem. Ciężar ciała przenoszony jest głównie na krawędź stopy. Dla takich osób najlepsze będą buty z wzmocnieniem poprawiającym stopę oraz wzmocnienie elementów trzymające piętę. Takie modele oznaczane są najczęściej jako „Stability” lub „Structured”. Dla najsilniej pronujących stóp polecany jest „Motion Control”. Przy stopie spinującej ciężar ciała skupia się na zewnętrznej krawędzi stopy. Niestety nie produkuje się specjalnych butów dla tego rodzaju stóp, ale w takim przypadku można bez obaw nosić buty dla osób o stopach neutralnych.

Ostatnim ważnym elementem jest dobór obuwia do miejsca, w którym będziemy biegać. Buty męskie do biegania po asfalcie lub chodniku powinny być zaopatrzone w amortyzatory. Z kolei obuwie do biegania w terenie nie potrzebuje tak mocnej amortyzacji, ale ich podeszwa jest mocno wyprofilowana i ma wiele wypustek.

Wybierając odpowiednie buty męskie dla biegacza warto wziąć pod uwagę wszystkie swoje potrzeby. Lepiej je wcześciej przymierzyć w sklepie niż decydować się na buty online. Odpowiednie obuwie pozwoli cieszyć się zdrowiem stóp oraz przyjemnością z uprawiania sportu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena