Co to jest Stencil?
Stencil jest techniką, która szczególnie może stać się ważna i potrzebna w decoupage. Za pomocą tej techniki możemy tworzyć niesamowite szablony, które następnie będą wykorzystywane do zdobienia różnych powierzchni. Przykładowo możemy wyciąć z tekturki, kartonu lub cienkiego tworzywa sztucznego ciekawe wzorki, przykładowo kwiaty, liście, zwierzęta, ale w taki sposób, aby wyciąć wnętrze wzoru. Pozostała część będzie nam służyła jako matryca, na którą będziemy mogli nałożyć farbę i odwzorować motyw na wybranym przez nas przedmiocie.
Oczywiście wiadomo, że nie każdy z nas ma zdolności plastyczne, albo też nie mamy na tyle czasu, aby samodzielnie wycinać wzory. Z pomocą przychodzą nam firmy, które masowo wytwarzają takie szablony w bardzo przystępnych cenach. Są zarówno duże szablony, jak i całkiem małe, stworzone na różne święta, na prezenty dla osób bliskich, jak i po prostu dekoracyjne. Jeżeli sami chcemy zrobić interesujące wzory, wystarczy kupić specjalne dziurkacze z różnokształtnymi wzorkami. Stworzone takie matryce na kartce papieru jednorazowo nadają się do użycia, choć możemy samodzielnie kilka razy stwarzać nasze wzorki.
Stosowanie Stencil.
Stencil możemy wykorzystać w technice decoupage. Po przyklejeniu wybranej serwetki możemy dodatkowo ozdobić przedmiot za pomocą szablonów.
Po przyłożeniu szablonu na wybrany przedmiot za pomocą gąbeczki zamoczonej w niewielkiej ilości farby przykładamy ja w miejscu wzoru. Żeby wzór nam się nie przesuwał, możemy przykleić szablon specjalnym klejem lub też przymocować taśmą malarską, którą w łatwy sposób po zakończonej pracy zdejmiemy.
A co zrobić, gdy nie wyjdzie?
Może się oczywiście zdarzyć, że za pierwszym razem nie wyjdzie nam taki wzór jak chcemy, lub też zamalowując kolejne otwory, szablon nam się przesunie. Co wtedy zrobić? Nic prostszego wystarczy poczekać, aż wzór wyschnie, a następnie zamalować go farbą w kolorze tła. Czasem trzeba nałożyć więcej niż jedną warstwę, szczególnie gdy odwzorowywany fragment z szablonu pokrywany był ciemna farbą. Niech jednak nas to nie zniechęci. Trzeba kilku prób, aby ukazywały się piękne motywy, ale zawsze warto poświęcić tej technice chwilę.