Ostatnimi czasy panuje pewien trend, jeśli chodzi o wyposażenie pomieszczeń w meble – tak zwane DIY, czyli skrót od angielskiego „do it yourself” – „zrób to sam”. Dzięki temu dowiadujemy się wciąż, jak wiele i jak łatwo możemy zrobić samemu, zamiast wydawać górę pieniędzy na meble z Chin. Na przykład półki.

Data dodania: 2015-07-08

Wyświetleń: 5730

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zrób to sam - półki i regały ze skrzyni po jabłkach

Czym charakteryzują się skrzynki na jabłka?

Są to zbite z paru desek proste, drewniane, prostokątne skrzynie o wymiarach: około 50 cm długości, 30 cm szerokości i 25 cm głębokości. Wykonane są z litego drewna świerkowego, co stanowi ich wielką zaletę. Deski są cienkie i połączone w rogach nieco grubszym kawałkiem drewna, który można by przyrównać do krawędziaka budowlanego. Skrzynki zbite są niewielkimi gwoździami.

Skąd bierzemy skrzynki na jabłka?

Za półdarmo dostaniemy ja w prawie każdym warzywniaku – warto, żebyśmy udali się na targ lub do hali, gdzie jest więcej stanowisk. W takim miejscu na pewno dostaniemy od ręki kilka skrzynek na raz i być może nawet za darmo. Jednak, nawet jeśli będziemy musieli zapłacić za nie po 5 złotych za sztukę – warto. Pamiętajmy, że to prawdziwe drewno.

Co robimy, gdy już je mamy?

Przede wszystkim musimy je oczyścić i oszlifować. Możemy użyć do tego papieru ściernego, najlepiej najpierw średnio grubego, a potem bardzo drobnego albo szlifierki. Ręcznie szlifując skrzynki papierem zdrowo się namachamy, zdecydowanie szybciej zrobimy to elektronarzędziem. Najlepsza będzie szlifierka oscylacyjna. Jeśli chcesz w jakiś sposób przedzielić swoją skrzynkę – np. dwoma deseczkami w środku, na długość, żeby uzyskać dwie półki lub w jakiś inny sposób (liczy się Twoja wyobraźnia i potrzeby) możesz zrobić to najpierw, a oszlifować całość później. Jeśli jednak zostaną Ci małe powierzchnie do wygładzenia, równie dobrze dokończyć możesz szlifowanie papierem ściernym.

Kolejnym krokiem będzie impregnacja drewna. Możesz wykonać ją na różne sposoby, na przykład: pomalować kolorową bejcą, żeby Twój regał zyskał wyjątkową barwę lub pokryć skrzynki bezbarwnym lakierem. Pamiętaj, żeby najpierw zastanowić się, jakiego wyglądu oczekujesz – czy wolisz, żeby wyglądały naturalnie, czy były pokryte lśniącą warstewką, czy też wyróżniały się kolorem. Jeśli preferujesz styl skandynawski pokryj je białą bejcą, żeby uzyskać efekt bielenia. Możesz zrobić z nimi właściwie co zechcesz. Jeśli przeznaczysz je na regał czy półki na taras, do pomieszczenia gospodarczego, piwnicy czy garażu, pamiętaj żeby użyć odpowiedniego środka chroniącego drewno przed wilgocią.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena