Mówi się, że powinniśmy wypijać 1,5 litra wody dziennie. Przynajmniej. Nie da się kwestionować faktu, iż woda jest nam potrzebna do życia – sami składamy się w 65% z wody. Wyobraź sobie swoje życie, gdy nagle zostajesz odcięty od jej źródła lub musisz oszczędzać ja tak bardzo, że możesz wziąć prysznic tylko raz w tygodniu…

Data dodania: 2015-07-08

Wyświetleń: 1344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Woda to życie

To nie jest wizja rodem z post apokaliptycznych mrzonek. W takich warunkach żyje już prawie 2 miliardy ludzi – bez dostępu do bieżącej i pitnej wody. Wielka susza, która od lat dotyka amerykański stan Kalifornia zmusza również gwiazdy filmu i bogatych celebrytów do oszczędzania każdej kropli wody. Jeśli przekroczą swój miesięczny przydział muszą płacić horrendalne kary. I płacą.

Czy jesteśmy szczęściarzami?

Polski wciąż nie dotyka jeszcze problem pozyskiwania wody. Od kilku lat zauważa się lekką tendencję spadkową jeśli chodzi o poziom wód gruntowych, ale nie jest to jeszcze powód do alarmów, co oczywiście nie oznacza, że nie powinniśmy mądrze korzystać z wody.

Co powinniśmy wiedzieć o wodzie?

Jednym z mitów jest opinia, że nie powinniśmy pić wody z kranów, bo nas zatruje. W obecnych czasach (przynajmniej od kiedy jesteśmy członkami Unii Europejskiej) woda w każdym mieście jest zdatna do picia. Kolejnej rzeczy, którą mało kto z nas wie jest to, że kranówka nie dość, że nie jest szkodliwa, to może być wręcz dobra dla naszego zdrowia – zawiera ona bowiem naturalnie występujące w wodzie gruntowej minerały. Zwykle im woda jest twardsza, tym obfitsza w związki, niezbędne do życia. Miękka woda jest dobra jedynie do mycia i prania.

Jak woda o nas dba?

Woda nie tylko pozwala nam żyć w zdrowiu, ale i ułatwia codzienne życie – otacza nas ona wszędzie. Służy do mycia, prania, gotowania, pielęgnacji ciała, nawilżania powietrza, ogrzewania, hodowania roślin i zwierząt, a niekiedy nawet do wytwarzania energii. Gdyby nagle jej zabrakło całkowicie i na całym świecie umarlibyśmy w przeciągu kilku dni od skończenia się jej zapasów.

Jak możemy ją oszczędzać?

Przede wszystkim nie marnując jej zbytnio w czasie każdej czynności, która wymaga jej użycia. Najwięcej zużywamy jej podczas kąpieli i zmywania naczyń.

W ogrodzie i na działce warto zbierać deszczówkę i nią podlewać rośliny. Możemy również zbudować własny zbiornik wody. Możemy zbierać deszczówkę do różnych pojemników, a nawet do basenu, w którym sami z przyjemnością wykąpiemy się podczas upałów. Będzie on przy okazji stanowił rozrywkę dla naszych dzieci.

Świetnym rozwiązaniem jest zakładanie ogrodów deszczowych, które oddają przefiltrowaną z zanieczyszczeń deszczówkę z powrotem do gruntu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena