To niemal pewne, że polski system emerytalny stanie się wkrótce niewydolny. Bez oszczędzania na przyszłość na własną rękę, będziemy uzależnieni od jego słabości i nieprzewidywalności. Zmień to już dziś.

Data dodania: 2012-02-20

Wyświetleń: 1629

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O tym, że nasze emerytury będą skromne wiadomo nie od dziś. Zmienia się struktura demograficzna kraju, mniej osób będzie pracować na pobierających świadczenia, a więcej na nie przechodzić. Już za kilkanaście lat będzie to kluczowy problem finansów państwa. Co gorsze, obecna sytuacja na rynku pracy (np. umowy śmieciowe) oznacza, że wiele osób nie odkłada regularnie na późniejsze emerytury w państwowym systemie. W tej chwili są młodzi i emerytura wydaje się abstrakcyjnym tematem, ale za jakiś czas stanie się to palący problem każdego z nas. Wtedy wrócą zaniedbania.

Dlatego już teraz warto myśleć o swojej finansowej przyszłości. Nawet jeśli mamy umowę o pracę i nasza sytuacja zawodowa jest stabilna, ale w szczególności jeśli nie jesteśmy w centrum oficjalnego systemu. Czyli np. jeśli jesteśmy samozatrudnieni lub na tzw. umowach śmieciowych czy czasowych.

Co zrobić, żeby zbudować zbudować dodatkowe zaplecze emerytalne?

1. Zlecenie stałe na konto oszczędnościowe

Jeśli nie chcesz zamrażać swoich pieniędzy na wiele lat oraz płacić opłat instytucji finansowej, skorzystaj z opcji zlecenia stałego w swoim banku. Raz w miesiącu (częściej lub rzadziej) przelewaj ustaloną kwotę na konto oszczędnościowe. Regularność oraz silna wola są kluczowe, żeby ten plan się powiódł. Jeśli Twoje dochody są zmienne, reguluj wpłaty, żeby zbytnio cię nie obciążały.

2. Program długoterminowego oszczędzania

Jeśli potrzebujesz tzw. bata, żeby odkładać pieniądze, bo inaczej zawsze znajdziesz dla nich lepsze zastosowanie niż oszczędności, skorzystaj z produktów banków lub firm ubezpieczeniowych. Większość ma w swojej ofercie systemy regularnego oszczędzania, które zmuszą cię, pod rygorem kar finansowych, do systematycznych wpłat. To może być świetny trening, który pozwoli ci w przyszłości robić to na własną rękę.

3. Zacznij inwestować

Nikt nie mówi, że giełda czy budowanie własnego biznesu to szybka droga do zabezpieczenia się na starość. Inwestowanie w cokolwiek wymaga wiedzy i czasu, ale otwiera możliwości obracania i kumulowania pieniędzy. Uczy również bardziej racjonalnego spojrzenia na swoje finanse, a przecież emerytura jest w pewnym sensie zwieńczeniem naszych zawodowo-finansowych wyborów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena