Pomyśl, że jeśli zainwestujesz swoje pieniądze, będą one pracować dla Ciebie, podczas gdy Ty nawet nie kiwniesz palcem. Większość ludzi nie jest w stanie zachować pieniędzy, które zarobią i wydają je w bardzo krótkim czasie. Będą oni musieli całe życie zarabiać na siebie.

Data dodania: 2010-03-15

Wyświetleń: 1630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lepiej jednak zaoszczędzić trochę i odpowiednio zainwestować, po to , by zmusić swoje pieniądze do pracy.

Być może jesteś biznesmenem i wtedy na pewno wiesz, jak ważne w działalności są inwestycje, niezależnie od tego czy Twoja firma jest mała, czy duża. Dokonujesz inwestycji w rozwój firmy, wdrażasz nowe rozwiązania. Ja chcę napisać o inwestycjach w kapitał, bo tak jak w firmie pracują pracownicy i maszyny, tak w dziedzinie inwestycji finansowych pracują same pieniądze.

Prawdopodobnie masz rodzinę lub założysz ją w przyszłości, a utrzymanie jej to bardzo trudna sprawa, gdy weźmiesz pod uwagę kredyt mieszkaniowy, kupno samochodu, czy wydatki związane ze swoimi dziećmi. Jednak systematyczne inwestowanie niewielkiej części miesięcznej pensji może pomóc zebrać Ci odpowiednią dużą kwotę w przyszłości.

Czy inwestowanie jest trudne ?

Oczywiście większość z nas powiedziałaby by że tak. I faktycznie, bo możliwości inwestycyjnych jest wiele i łatwo się w tym wszystkim zgubić. Poniżej przedstawię produkty strukturyzowane - instrumentów finansowych w które naprawdę warto inwestować, a po przeczytaniu tego artykułu trochę sprawa się rozjaśni, bo w odróżnieniu od tradycyjnych form lokowania kapitału tj. lokaty bankowe, akcje, obligacje, produkty strukturyzowane, uzależnione są od przyszłej wartości określonego papieru wartościowego lub wskaźnika np. kursu akcji.

A teraz spójrzmy na to inaczej, na dwa rodzaje inwestycji:

1.Akcje - umożliwiają one duży zysk pod warunkiem wzrostu kursu. Jednak wzrosty te nie trwają wiecznie, kursy spadają i akcje te oraz fundusze inwestycyjne już takie atrakcyjne nie są.

2.Lokata bankowa - a to już druga strona medalu, korzystając z lokaty bankowej, mamy pewność, że po upływie określonego czasu dostaniemy z powrotem swój kapitał plus odsetki. Kapitał tutaj ma gwarantowaną ochronę i nie możemy go stracić, ale minusem jest to, że nasz zarobek jest w tym wypadku niewielki.

Więc co w takim wypadku zrobić?

A gdyby połączyć ze sobą te dwa rodzaje inwestycji? Wyobraź sobie instrument finansowy, który po określonym czasie gwarantuje otrzymanie z powrotem zainwestowanej kwoty, a jednocześnie umożliwia Ci osiąganie zysków. Na tym polegają produkty strukturyzowane (tj. lokaty strukturyzowane, opcje, obligacje strukturyzowane, certyfikaty inwestycyjne). Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziesz w moich kolejnych artykułach, które pojawią się niebawem.

Początkowo produkty strukturyzowane były zarezerwowane dla najzamożniejszych klientów banków, obecnie sytuacja się zmienia i inwestycje te są już dużo bardziej powszechne.

Produkty te możemy podzielić na dwa rodzaje:

produkty gwarantujące ochronę kapitału - są bardzo bezpieczne, przede wszystkim gwarantowane jest, że po zakończeniu inwestycji otrzymasz z powrotem 100 % kwoty, którą zainwestowałeś, a jednocześnie dają one określony udział w zyskach, które wygeneruje instrument finansowy. Wniosek? Nie poniesiesz straty, a możesz liczyć na zysk.

produkty nie gwarantujące pełnej ochrony kapitału - są bardziej ryzykowne, gdyż Twój udział w zyskach jest większy, ale mamy tutaj szanse na większy zarobek.

Prowizja

Przy zakupie produktu strukturyzowanego zazwyczaj nie zapłacimy prowizji - patrz - została ukryta już w cenie produktu, bo cześć pieniędzy, które zostały po zakupie obligacji emitent struktury pobiera jako swój zysk, co wiąże się z naszym mniejszym udziałem w zyskach.

Fragmenty zawarte w artykule pochodzą z książki Marcina Krzywdy „Produkty strukturyzowane w praktyce".

Licencja: Creative Commons
2 Ocena