Patrzysz na świat i oceniasz, podejmujesz decyzje, wyciągasz wnioski. Świat także patrzy na Ciebie i ciebie ocenia. Stara prawda mówi - "jak Cię widzą, tak Cię piszą".

Data dodania: 2012-01-23

Wyświetleń: 2029

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto zatem poznać podstawowe zasady poprawnej autoprezentacji, gdyż ich stosowanie zapewni Ci opinię profesjonalisty. Jednym z wielu elementów autoprezentacji, czyli prezentacji dokonywanej przez samego siebie jest odpowiedni ubiór.Wielu grupom zawodowym pozwala on budować autorytet - jeśli spojrzymy na policjanta w mundurze, lekarza w fartuchu, czy też sędziego w todze -  to właśnie sprawiał odpowiednie wrażenie i kreował postrzeganie. Standardowym ubiorem biznesowym mężczyzny jest garnitur. I choć kolejna stara prawda mówi, iż "garnitur najlepiej leży w trzecim pokoleniu" to warto świadomie wykorzystywać to podstawowe narzędzie budowania wizerunku. Garnitur swobodnie możemy porównać do koncertu orkiestry - fałsz jednego z instrumentów zepsuje przyjemność słuchania. A zatem na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Kołnierzyk w koszuli powinien być odpowiedniego rozmiaru, za jaki uznaje się koszulę, która pozwala wsunąć dwa palce pomiędzy kołnierzyk a szyję. Zarówno za duży jak i za ciasny kołnierzyk psują profesjonalny wygląd. W koszuli musimy czuć się swobodnie, tym bardziej iż w zależności od pory dnia - grubość naszej szyi może się zmieniać. Pamiętajmy też, aby do strojów wieczorowych nie zakładać koszul z kołnierzykami zapinanymi na guziki - jest to niedopuszczalne.

Zwis męski, czyli krawat powinien być odpowiedniej długości, za jaką będziemy uważać jeśli będzie sięgać do połowy klamry paska. Pasek zaś powinien być w tym samym kolorze co buty oraz pasek zegarka. Oczywiście powinien być tradycyjny (z dziurkami). Stojąc w marynarce zapinasz guziki, z wyjątkiem ostatniego. Kiedy siadasz, guziki odpinasz.

Zwróć uwagę na odpowiednie długości. Mankiet koszuli przy zgiętej ręce powinien sięgać miejsca gdzie przegub ręki styka się z dłonią (zegarek). co do długości rękawa marynarki przyjmuje się, iż jest ona idealnie skrojona, jeśli 1,25 cm mankietu koszuli wystaje spod rękawa. Dobre marynarki mają rozpinane guziki. Marynarka powinna być odpowiedniej długości, co oznacza iż jej poły powinny sięgać końca kciuka wyprostowanej ręki. Ważna jest także jej szerokość - nie powinna marszczyć się na plecach. W końcu długość spodni. Najlepiej mierzyć je w butach wizytowych - wtedy tylny koniec spodni odpowiedniej długości powinien opierać się na brzegach obcasów. Jeśli mierzysz spodnie boso - tylni brzeg powinien lekko dotykać podłogi. Pamiętać należy także, iż mankiety skracają sylwetkę, dlatego są zarezerwowane dla wysokich osób.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena