Nie jest to zbyt przyjemne, o czym miał okazję przekonać się każdy, kto kiedykolwiek walczył ze zgagą, choćby jednorazowo. Zgaga jest przypadłością, która jest bardzo charakterystyczna dla refluksu żołądka i przełyku, choć równie często zdarza się ona po prostu w przypadku ciąży. Kobiety ciężarne, zwłaszcza w końcowym etapie ciąży mają zgagę, ponieważ rosnące w nich dziecko naciska na narządy wewnętrzne, w tym na żołądek, stąd tez cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku i w konsekwencji zgaga.
Refluks i ciąża
Jeśli jednak nie jesteś w ciąży, a zgaga pojawia się u ciebie coraz częściej, powinieneś zwrócić się o pomoc lekarską do lekarza wewnętrznego, albo lepiej do specjalisty gastrologa, który spróbuje zdiagnozować twoją chorobę. Niekiedy nie jest to proste, ponieważ w badaniach laboratoryjnych może wyjść wszystko w najlepszym porządku, a pacjent i tak będzie chorował na refluks. Bardzo wiele w diagnozie choroby refluksowej przełyku zależy od doświadczenia i wiedzy lekarza, a także po prostu od jego intuicji w stawaniu diagnoz pacjentom. Jeśli refluks zostanie trafnie rozpoznany, można z nim skutecznie walczyć, zmieniając styl życia przez pacjenta, typ ułożenia ciała, dietę i podając leki zapisane przez specjalistę.
Powikłania przy refluksie
Nieleczony refluks, albo zła kuracja zaordynowana przez lekarza może doprowadzić do bardzo przykrych dolegliwości i powikłań, z jakimi nierozerwalnie jest niestety związany refluks przełyku. Warto powiedzieć swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu, co nam właściwie dolega, jakie mamy objawy, a być może on skieruje nas na specjalistyczne badania pod kątem refluksu żołądka. Diagnoza wskazująca na chorobę refluksową żołądka nie jest bynajmniej wyrokiem. Jeśli jest ona trafna, dzieje się to z jak największą korzyścią dla samego pacjenta, Może on bowiem rozpocząć właściwe leczenie.