Najczęstszą przyczyną cuchnięcia z ust wcale nie są choroby jamy ustnej.

Data dodania: 2014-09-13

Wyświetleń: 1440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy zdarzyło się komuś usłyszeć od kogoś znajomego z otoczenia, że „nieprzyjemnie” ci „pachnie” z buzi? Niestety, najczęściej niewyczuwany przez samą zainteresowaną osobę zapach z ust, jest aż nadmiernie odczuwany przez ludzi z otoczenia. W większości przypadków gumy do żucia, miętowe cukierki czy płyny do płukania jamy ustnej nie pomagają, lub pomagają tylko chwilowo, ale problem powraca. Dlatego jeżeli chcemy odświeżyć sobie oddech na 15 do 30 minut, możemy zakupić gumę do żucia lub miętusa, jeżeli jednak efekt ma być długotrwały, to darujmy sobie, bo ta metoda nie pomoże.

Przyczyną cuchnięcia z ust mogą być choroby zębów i przyzębia, dziąseł, choroby bakteryjne gardła (angina, ropne, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych), nosa i zatok (na przykład angina, zapalenie ropne zatok przynosowych), nowotwory dna jamy ustnej i języka.

Jednak najczęściej przyczyną „niemiłego” zapachu są problemy spoza jamy gębowej. Choroba refluksowa – refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) oraz czynnościowe zaburzenia motoryki górnego odcinka przewodu pokarmowego, objawiające się dyspepsją, zaleganiem pokarmu w żołądku, są najczęstszą przyczyną cuchnięcia z ust. Niekiedy w tym przypadku występują dodatkowe objawy w postaci białego, beżowego lub żółtego nalotu na języku. Szczotkowanie języka nie rozwiąże problemu, gdyż szczoteczka do zębów nie jest w stanie usunąć całego nalotu w dystalnej części języka, a ponadto, jeżeli przyczyna nie zostanie zlikwidowana, „smród” szybko powraca.

Jak sobie poradzić z problemem brzydkiego zapachu z ust? Przede wszystkim należy ustalić jego przyczynę – wskazana wizyta u dentysty, następnie u laryngologa, a jeżeli zęby, gardło i zatoki są zdrowe, najwłaściwszym rozwiązaniem byłaby gastroskopia, celem oceny napięcia zwieracza przełyku i wykluczenia przepukliny rozworu przełykowego. Leczenie oczywiście zależy od przyczyny problemu.

Niemniej jednak są pewne dosyć skuteczne sposoby na walkę z nieprzyjemnym zapachem z ust, jeżeli badania wykluczą chorobę, a cuchnięcie dalej się utrzymuje. Po pierwsze – nadmanganian potasu. Do zakupienia w aptece w tabletkach barwy ciemnofioletowej. Należy rozpuścić tabletkę w szklance ciepłej, przegotowanej wody, aż do uzyskania roztworu ciemno różowego. Takim roztworem należy wypłukać kilka razy dziennie jamę ustną i gardło. Skutecznie usuniemy w ten sposób wszelkie naloty na języku.

Po drugie – olejek tymiankowy (naturalny olejek eteryczny). Posiada on silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Do nabycia w sklepie zielarskim. Należy dodać 2-3 krople olejku na kieliszek ciepłej, przegotowanej wody i wypłukać jamę ustną. Zamiast olejku tymiankowego można użyć goździkowego. Efekt jest bardzo zadowalający.

Niemniej jednak należy pamiętać, że zawsze powinno się dążyć do ustalenia, co jest przyczyną cuchnięcia z ust, a w przypadku wykrycia schorzenia – zastosować leczenie przyczynowe.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena