Nieprzyjemna choroba, która może dać się we znaki każdemu, kto na nią cierpi. Chodzi o refluks, czyli o schorzenie, które polega na cofaniu się kwasów oraz wydzielin z dolnej części przełyku i żołądka.

Data dodania: 2012-09-28

Wyświetleń: 1449

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cofanie, czyli wracanie zbędnych materiałów do jamy ustnej. Żołądek wykorzystuje kwasy po to, aby móc rozpuszczać pożywienie i wszystko to, co znajdzie się w naszym organizmie. Jest to kwas, a więc już samą specyfiką naprowadza nas na to, że nie jest ani przyjemny, ani miły, ani tym samym ładnie pachnący. Jeżeli przełyk nie potrafi zatrzymać kwasu — ten cofa się do jamy ustnej, a wtedy powoduje zgagę oraz liczne obrażenia. Refluks to nie tylko nieprzyjemności w jamie ustnej. To także owrzodzony, krwawiący przełyk, spadek masy ciała, ból w klatce piersiowej i inne dolegliwości, które nie są mile widziane. Refluks może więc doprowadzić do ruiny nasz przełyk.

Niestety, coraz większa liczba chorych cierpi na tego typu schorzenie. Sama choroba dzieli się na pięć stadiów, które określane są liczbami od zera od czterech. Oczywiście liczba cztery to najgorsze stadium. Zero to najłagodniejsza wersja choroby, która powoduje jedynie zgagę. Ważne jest to, aby nie lekceważyć pierwszych objawów, czyli zgagi. Zwykłe tabletki, które zostały kupione w sklepie bez recepty, mogą nie pomóc. Warto zastanowić się nad pójściem do lekarza. Gdy przełyk zaczyna puchnąć, lub co gorsza — krwawić, tracimy apetyt, gdyż każdy kęs to ból — wówczas możemy mówić już o pierwszym lub drugim stopniu. Wiele zależy od tego, jak bardzo przełyk jest napuchnięty. To musi zbadać lekarz. Owrzodzenie to trzecie stadium, które powoduje, że przełyk jest jak bomba zegarowa z opóźnionym zapłonem. Czwarty, ostatni etap, to sam ból i cierpienie. Owrzodzone elementy przełyku pękają i powodują wylewanie się krwi z przełyku. Refluks może więc spowodować pokaźne straty w naszym układzie pokarmowym, żołądku oraz w samym metabolizmie człowieka.

Zachwiana dieta, brak apetytu oraz brak chęci na przyjmowanie czegokolwiek do bolącego przełyku może doprowadzić do licznych chorób i do osłabienia naszego układu odpornościowego. Refluks może stać się więc przyczyną innych chorób. Dlatego trzeba działać szybko i nie zwlekać z pójściem do lekarza. Cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku nie jest ani miłe, ani tym samym zdrowe. Kwasy mają właściwości żrące, a przełyk nie jest układem bardzo odpornym na tego typu elementy. To powoduje, że układ pokarmowy jest niszczony od wewnątrz i bez szybkiej reakcji trudno jest go uratować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena