Kredyt konsolidacyjny jest kredytem zastępującym inne drobne kredyty. Bank, w którym staramy się o kredyt konsolidacyjny spłaca nasze dotychczasowe zobowiązania i udziela jednego, większego kredytu konsolidacyjnego. W taki sposób kredytobiorca kredytu konsolidacyjnego zyskuje na wygodzie dzięki możliwości płacenia zaledwie jednej raty w jednym banku!
Dodatkowym atutem kredytu konsolidacyjnego jest fakt zmniejszenia całkowitego oprocentowania i ponoszenie niższych miesięcznych opłat ratalnych. Bank straty za udzielenie niższego oprocentowania bank rekompensuje sobie wydłużeniem okresu kredytowania. Wynika z tego, że miesięczne raty kredytowe rzeczywiście będą niższe, ale za to będziemy je płacić przez dłuższy okres czasu. Zazwyczaj ostateczny koszt kredytu konsolidacyjnego jest wyższy niż suma kosztów poprzednich kredytów.
Kredyt konsolidacyjny najczęściej występuje jako hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Ze względu na dość wysokie kwoty kredytu w przypadku kredytu konsolidacyjnego oraz dość długi czas kredytowania, banki stosują zabezpieczenie spłaty w postaci hipoteki. Aby więc móc starać się o uzyskanie kredytu konsolidacyjnego należy posiadać nieruchomość, która może służyć zabezpieczeniu kredytu. Co więcej, otrzymamy kredyt w maksymalnej wysokości równej 100% wartości nieruchomości.
Banki w swoich ofertach posiadają także kredyt konsolidacyjny dla firm. Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, kredyt konsolidacyjny dla firm występuje w formie zabezpieczonej hipoteką. Możliwe jest zaciągnięcie konsolidacyjnego z dodatkowymi środkami wolnymi, które można przeznaczyć na inne cele lub inwestycje. Nie wszystkie banki udzielają kredytów konsolidacyjnych firmom. Najczęściej kredyt ten nie jest dostępnych dla nowych form, prowadzących działalność krócej niż rok.
Koszt wyprawki szkolnej potrafi być dla wielu rodziców poważnym zmartwieniem. Warto zaznaczyć, że bardzo często wiąże się on nie tylko z zakupem książek, zeszytów i przyborów szkolnych, ale także nowego biurka czy komputera niezbędnego do nauki. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zminimalizować koszt zakupu szkolnej wyprawki. Sposobów jest kilka!