Wyjście z długów.. Realne?
Wyjście z długów jest możliwe, jednak zależy to tylko od Ciebie. Najważniejsze jest, abyś sam siebie uświadomił, że ten problem istnieje. Dopiero wtedy możesz zacząć działać. Zanim zaczniesz spłacać swoje długi, musisz stworzyć dobrą strategię. Jeżeli naprawdę, szczerze chcesz doprowadzić tę sprawę do końca i wyjść na prostą, musisz być przygotowany na wiele poświęceń z Twojej strony. Musisz wiedzieć, że poświęcenia zazwyczaj są przez nas nie do zrealizowania, dlatego należy mieć silną wolę. Jeżeli chcesz spłacić swoje wszystkie długi, musisz przyznać się do tego, że to Ty jesteś winny sytuacji, w jakiej się znalazłeś, to Ty doprowadziłeś do takiej ilości kredytów. Jednak skoro to my jesteśmy winni, to również i my, możemy te błędy naprawić. Pamiętaj każdy może zostać dłużnikiem, bez względu na posiadaną wiedzę finansową a także zarobki. Może to dopaść każdego.
Nie stój! Działaj!
Aby zacząć działać, musisz najpierw uwierzyć, że jesteś w stanie wyjść z długów, że Twoje życie nie musi wyglądać w ten sposób. Twoją sytuację można naprawić, przestrzegając trzech zasad:
1.Nie zadłużaj się więcej! – zasada jest zarówno łatwa i trudna. Dlaczego? Decyzję o tym, że kończysz z kredytami możesz podjąć w każdej sekundzie- jest to łatwa strona tej reguły. Ta trudna, polega na utrzymaniu tego postanowienia. Jak pewnie się już domyśliłeś, najważniejszym warunkiem tej reguły, jest koniec z dalszym zapożyczaniem się- inaczej to wszystko nie będzie miało sensu. Musisz nauczyć się na nowo żyć bez kredytów. Od tego momentu, zaczynasz robić zakupy za pieniądze, które masz, a nie za czyjeś. Tylko pomyśl- każda następna pożyczka, powoduje że masz coraz więcej pieniędzy do oddania, a przecież Twoim celem jest pozbycie się długów. Nie oszukuj samego siebie. Jeżeli nie stać Ciebie na daną rzeczy, oznacza to, że nie masz na to w tej chwili pieniędzy. Liczy się dobre zarządzanie swoimi finansami. Kolejną przeszkodą będą dla Ciebie karty płatnicze, dlatego od razu zrezygnuj z korzystania z nich. Dają nam one, możliwość wydawania pieniędzy, których niestety nie mamy, dlatego płać tylko gotówką. Karty płatnicze są bardzo podobne do pożyczek, są dla osób zadłużonych jak puszka Pandory, której nie należy otwierać. Dlatego warto ich po prostu unikać.
2. Fundusz bezpieczeństwa - jest to zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Fundusz bezpieczeństwa, możesz stworzyć dzięki comiesięcznemu oszczędzaniu. U każdego fundusz ten ma inną wartość, jednak tak naprawdę minimalnie powinien mieć wartość naszej comiesięcznej pensji, a nawet trzymiesięcznej. Musisz pamiętać, że fundusz bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, powinien być trzymany z dala od bieżących pieniędzy.
3. Spłacaj dług - aby ustabilizować swoją sytuację finansową, spłacaj raty systematycznie i jak najszybciej. Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie pożyczek od najwyżej oprocentowanej do najniżej. Najważniejsze, aby nie zaniedbać rat kredytów. Spłacaj po niewielkiej kwocie, aż będziesz w stanie oddać więcej.
Czy można zarabiać na długach?
Dla niektórych z nas, może wydawać się to nierealne, jednak zarabianie na długach jest możliwe. Okazuje się, że można zyskać dzięki niespłaconym kredytom innych konsumentów. Na rynku jest wiele okazji, które my możemy wykorzystać. Jedną z takich okazji jest inwestycja w tzw. wierzytelności masowe, a konkretnie w niespłacone długi. Fundusze wierzytelności nazywane są również funduszami sekurytyzacyjnymi. Jest to najprostszy i atrakcyjny sposób na stabilny zysk.
Najważniejsze cechy tego zysku to m.in.:
- niezależność od koniunktury na rynkach
- idealny stosunek zysku do ryzyka
- niewielkie wahania wartości inwestycji.
Aby zrozumieć proces funduszy wierzytelności, przykładem będą banki. Wystawiają one niespłacone kredyty na sprzedaż. Długi te bardzo chętnie kupują fundusze sekurytyzacyjne. Aby kupić długi, fundusze te gromadzą kapitał od inwestorów. Inwestorzy dzięki temu stają się właścicielami funduszy. Tzw. serwiser ściąga długi, dzięki czemu wycena jednostek uczestnictwa wzrasta. Zysk osiągniemy, jeśli serwiser może ściągnąć tylko część długów.
Korzyści jakie czerpie bank:
- korzystanie z podatków ( banki uzupełniają swoje straty za pomocą podatku dochodowego)
- tworzenie rezerw finansowych
- bank od razu otrzymuje pieniądze, co umożliwia mu dalszą działalność gospodarczą
Zarabianie na długach może być niebezpieczne, dlatego korzystać z tego powinny osoby z wielkim doświadczeniem i na własną odpowiedzialność. Decydując się na fundusz wierzytelności, istotna jest również zgromadzona przez nas wiedza, dotycząca aktualnych możliwości na rynku. Jeśli nie posiadamy ani wiedzy ani doświadczenia, nie powinniśmy ryzykować tego typu inwestycją.