Za każdym razem, gdy dokonujesz płatności poprzez bankowość internetową, wydajesz tzw. polecenie przelewu online. Może mieć ono różnorodny charakter.Ta płatność jest obecnie bez wątpienia jedną z najwygodniejszych dla klientów. Jedyne, co jest nam potrzebne do zlecenia przelewu, to konto osobiste, a na nim dodatnie saldo. Czym dokładnie jest polecenie przelewu i kiedy się go używa

Data dodania: 2022-12-15

Wyświetleń: 330

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Polecenie przelewu – czym jest i kiedy go używać?

Polecenie przelewu – zasada działania

Polecenie przelewu to podstawowa forma realizacji bankowych rozliczeń bezgotówkowych. W powszechnym obiegu takie polecenie nazywa się po prostu „przelewem”. Jego dyspozycję można złożyć zarówno w wersji papierowej bezpośrednio w oddziale banku, jak i poprzez bankowość elektroniczną czy mobilną. Realizacja polecenia przelewu polega na obciążeniu rachunku zleceniodawcy, a następnie na przekazaniu kwoty przelewu  na rachunek odbiorcy, oczywiście przy założeniu, że zleceniodawca przelewu posiada na swoim koncie wystarczającą ilość pieniędzy do wykonania takiej operacji. Przelew musi zostać zaksięgowany przez bank najpóźniej następnego dnia roboczego od złożenia dyspozycji wykonania przelewu.

Polecenie przelewu a polecenie zapłaty

Polecenie przelewu i polecenie zapłaty często są ze sobą mylone i używane zamiennie. Obie te transakcje są standardowymi rozliczeniami pomiędzy dwoma stronami, jednak w przypadku polecenia zapłaty to nie płatnik ustala kwotę przelewu, lecz odbiorca (wierzyciel). Takie narzędzie jest idealne szczególnie dla osób otrzymujących rachunki/faktury z danej firmy, które zmieniają się kwotowo.

Rodzaje poleceń przelewu online

  • Przelew Elixir to standardowy, bezpłatny przelew międzybankowy.. Jest on realizowany w  w ramach trzech sesji rozliczeniowe w ciągu dnia  w czasie których płatności (wychodzące i przychodzące) są rozliczane.  System Elixir działa w dni robocze, od poniedziałku do piątku.
  • Przelew Express Elixir to przelew natychmiastowy realizowany w trybie 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, który zazwyczaj jest dodatkowo płatny. Pozwala on na przekazanie pieniędzy na rachunek odbiorcy w czasie rzeczywistym, czyli w praktyce od kilku sekund do maksymalnie kilku minut.
  • Przelew SEPA jest przelewem zagranicznym, realizowanym na obszarze krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów takich jak: Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein, Andora, Monako i San Marino. Taki przelew jest najczęściej dodatkowo płatny. Oprócz standardowych informacji do realizacji przelewu SEPA, konieczne jest podanie kodu BIC/SWIFT banku odbiorcy oraz numeru konta odbiorcy w formacie IBAN.
  • Przelew SWIFT jest również przelewem zagranicznym, realizowanym w dowolnie wybranym banku na świecie. Koszt takiego przelewu może być stosunkowo wysoki i  zależy od wysokości prowizji w danym banku. Podobnie jak w przypadku przelewu SEPA, do realizacji przelewu SWIFT niezbędne jest podanie kodu BIC/SWIFT banku odbiorcy oraz numeru konta odbiorcy w formacie IBAN.
  • Przelew SORBNET to przelew wykorzystywany do realizowania wysokokwotowych transakcji w czasie rzeczywistym, poprzez prowadzony przez Narodowy Bank Polski system SORBNET2. Koszt takiego przelewu zależy od wysokości prowizji w danym banku. Zlecenia realizowane są w nim w czasie rzeczywistym w dni robocze pomiędzy 7:30 a 18:00.
  • Przelew BLIK to przelew wykonywany za pomocą płatności mobilnych. Jest to usługa bezpłatna i realizowana natychmiastowo.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena