Coraz więcej Polaków zaczyna żyć na kredyt, a przynajmniej ma do czynienia z kredytem w swoim życiu. Do najbardziej popularnych i cieszących się dużym zainteresowaniem należą kredyty gotówkowe. Banki niechętnie informują o wszystkich dodatkowych kosztach przy uruchamianiu kredytu. Dlatego też trzeba wiedzieć, o co pytać!

Data dodania: 2011-11-22

Wyświetleń: 1344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredyt gotówkowy należy niestety do jednych z najdroższych kredytów. Wysoka cena jest wynikiem krótkiego okresu kredytowania, w ciągu którego bank chce wygenerować jak najwyższe zyski z pożyczonych pieniędzy. Przy kredytach kredyt gotówkowydługoterminowych bank może pozwolić sobie na niższe oprocentowanie ze względu na gwarancję wieloletniej spłaty kredytu, czyli stałych wpływów gotówki.

Przy posiadania wielu kredytów gotówkowych można skorzystać z możliwości ich konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak jeden większy kredyt zamiast kilku małych. Jest on zdecydowanie wygodniejszy ze względu na konieczność spłaty tylko jednej raty w miesiącu w miejsce kilku. Całościowa rata przy kredycie konsolidacyjnym jest zdecydowanie niższa od sumy rat wcześniejszych kredytów. Niemniej jednak bank kompensuje sobie tą stratę wydłużonym okresem kredytowania, co w ostatecznych rozrachunku okazuje się mniej korzystne dla kredytobiorcy.

Czym kierować się przy wyborze? kredytu gotówkowego

W pierwszej kolejności możemy zwrócić uwagę na wartość oprocentowania kredytu gotówkowego. Warto jednak przeanalizować jak najwięcej ofert pod względem ostatecznych kosztów. Podczas zaciągania kredytu coraz częściej konieczne jest jego ubezpieczenie. Dodatkowo bank pobiera prowizję za uruchomienie kredytu. Trzeba także zwracać uwagę na koszty administracyjne i przygotowawcze.

A gdyby za rok przyjąć 160 dni?

Czasami zdarza się, że banki kuszą niskimi prowizjami za udzielenie kredytu gotówkowego, jednocześnie zatajając politykę rozliczania odsetek kredytowych. Jeżeli bank policzy oprocentowanie w skali roku = 160 dni będzie to oznaczać wyższe dzienne odsetki dla kredytobiorcy, a co za tym idzie wyższy ostateczny koszt kredytu. Zdecydowanie korzystniejszą sytuacją jest rozliczenie według pełnego roku równego 165 dni.

Jeżeli nasze miesięczne odsetki przykładowo wyniosą 2 000 zł, to po ich podzieleniu przez 356 dni wyjdzie kwota 5,48 zł, natomiast po podzieleniu przez 360 otrzymamy kwotę 5,55 zł. Są to dzienne koszty kredytowe. Nie jest to bardzo znaczna różnica lecz w skali kilku lat możemy zaoszczędzić kilkaset złotych, a w przypadku bardzo wysokich kredytów nawet kilka tysięcy.

Oferty dla zaufanych klientów

Pierwsze kroki w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty kredytu gotówkowego należy skierować do banku, w którym posiada się konto osobiste. Banki stały i zaufanym klientom są w stanie udzielić preferencyjnych warunków kredytowych.
Bank znając sytuację finansową danej osoby jest bardziej skłonny jej zaufać. Lepszą sytuację może stanowić taka, kiedy dany klient posiada konto osobiste w danym banku i dodatkowo korzystał już wcześniej z jakiegoś kredytu, dokonując regularnych spłat. Warto jednak zaznaczyć, że preferencyjne warunki w niektórych bankach bywają gorsze od standardowych warunków w innych bankach.

Licencja: Creative Commons