Pracownik zatrudniony na etat może :
zatrudnić się dodatkowym etacie w tym samym lub innym zakładzie brać dodatkowe zlecenia a także rozpocząć własną działalność gospodarczą
Zatrudnienie na dodatkowym etacie
Pracownik zatrudniony na etacie może bez problemu wziąć dodatkowy etat. Może dodatkowo się zatrudnić się u dotychczasowego pracodawcy lub podjąć prace w innym zakładzie pracy. Pracownik nie musi informować pracodawcy o tym, że chce zatrudnić się na dodatkowym etacie w innym zakładzie pracy. Ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie była to konkurencyjna firma, bo można mieć kłopoty, ponieważ przepisy prawa pracy zabraniają zawierania umów z konkurencyjnym zakładzie pracy pracownikom, którzy podpisali ze swoim pracodawcom umowę o zakazie konkurencji.
Praca na dwóch etatach jest praktycznie niemożliwa do pogodzenia, a pracownik etatowy musi mieć zapewniony nieprzerwany odpoczynek – co najmniej 11 godzin na dobę, więc pracodawcy podpisują z takim pracownikiem umowę na ćwierć lub pól etatu.
Od każdej umowy o pracę są odprowadzane wszystkie składki do ZUS. Nie ma tu znaczenia ile pracownik zawarł umów o pracę, ani w jakim wymiarze czasu pracy pracuje, od jego wynagrodzenia brutto zostanie potrącona składka oraz zaliczka na podatek dochodowy.
Praca na umowę zlecenia
Pracownik pracujący na etacie może także podjąć dodatkową pracę w formie zlecenia. Może podpisać umowę zlecenia ze swoim pracodawcą lub z inna firmą. Pracownik może także bez przeszkód zawrzeć kilka umów zlecenia, ponieważ umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną i nie podlega przepisom kodeksu pracy.
Jeżeli pracownik, który zawarł umowę zlecenia z inną firmą, otrzymuje za pracę na etacie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę( obecnie 1386 zł brutto), to od tego zlecenia zapłaci tylko składkę zdrowotną. Wtedy przychód o umowy zlecenia zwolniony jest od składek na ubezpieczenie społeczne.
Własna działalność gospodarcza
Pracownik zatrudniony na umowę o prace może także bez problemu prowadzić własną działalność gospodarczą.
Jeżeli pracując na etacie Twoje wynagrodzenie za pracę to przynajmniej 1386 zł brutto ( minimalne wynagrodzenie za pracę), to koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej zostaną znacznie obniżone.
Nie trzeba będzie wtedy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Opłacić będzie trzeba tylko składkę zdrowotną ( trochę ponad 200 zł), a składkę to w następnym roku będzie można odliczyć od podatku.
Praca na umowę o dzieło
Pracownik zatrudniony na etacie może też podpisywać umowy o dzieło ( umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną i nie podlega przepisom kodeksu pracy).
Takie umowy można podpisać z własnym pracodawcą lub z inna firmą, trzeba jedynie pamiętać o zakazie konkurencji.
Jeżeli chodzi o składki od umowy o dzieło, to będą one zależeć dla pracownika zatrudnionego na etacie od tego z kim zawrze on umowę o dzieło.
Gdy umową o dzieło zostanie podpisana z własnym pracodawcą to od całego przychodu ( z umowy o prace i umowy o dzieło), pracodawca odprowadzi wszystkie składki, a także zaliczkę na podatek dochodowy.
Gdy umowa zostanie zawarta z innym pracodawcą to nie będą odprowadzane żadne składki, tylko potrącona zostanie zaliczka na podatek dochodowy.