Miło jest popatrzeć na rozbawione, pełne entuzjazmu dzieci. Nie trzeba ich specjalnie namawiać do tego, by się śmiały. Mają one uśmiech na zawołanie. Niestety, z upływem lat tracimy tę spontaniczność i stajemy się ponurzy. Czasem usprawiedliwiamy się tym, że nie wypada się śmiać. 

Data dodania: 2011-10-24

Wyświetleń: 1835

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Miło jest popatrzeć na rozbawione, pełne entuzjazmu dzieci. Nie trzeba ich specjalnie namawiać do tego, by się śmiały. Mają one uśmiech na zawołanie. Niestety, z upływem lat tracimy tę spontaniczność i stajemy się ponurzy. Czasem usprawiedliwiamy się tym, że nie wypada się śmiać. Uczeni zbadali znaczenie śmiechu dla ludzkiego zdrowia. Około 15 lat temu powstała tak zwana laughter yog, czyli joga śmiechu. Opracował ją hinduski lekarz, Madan Kataria. Wkrótce rozpowszechniła się w całym świecie. To system ćwiczeń mający na celu pobudzanie ludzi do śmiania się. Techniki relaksacyjne łączą się z pranajską jogą. Jej celem jest wzbudzenie w nas wewnętrznego dziecka i odczuwanie radości dziecięcej.

Dobroczynny wpływ na układ parasympatyczny

Laughter yoga wywołuje śmiech, który ma za zadanie stymulację przepony i uruchomienie układu parasympatycznego, pomagającego przezwyciężać stres. Dzięki niej można znakomicie zrelaksować się. W czasie śmiania się wydzielają się endorfiny - hormony szczęścia. Pobudzanie przepony poprzez śmiech sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu parasympatycznego. Zwolennicy jogi śmiechu zapewniają, że organizm może zregenerować się podwójnie pod względem fizycznym i psychicznym. I to w sposób naturalny i przyjemny.

Joga Śmiechu pomaga wydajniej pracować

Terapeutyczną wartość jogi śmiechu zauważono i zaczęto stosować w życiu. Powstały nawet firmy, które używają tej metody w celu podniesienia wydajności własnych pracowników. Hinduski lekarz przeprowadził w Ameryce dużo kursów  i współpracował z takimi dużymi zakładami jak Hewlett Packard czy SAS Airlines. Sesja jogi śmiechu trwała pół godziny i zaczynano ją na początku dnia. Stwierdzono, że pracownicy lepiej i wydajniej pracowali dla dobra firmy. Używa się też w kryminalistyce. Terapia śmiechem pomaga lepiej kierować przestępcami i łagodzić ich stres.

Śmiech dobry na wszystko

Ogólnie mówiąc śmiech jest lekiem na wszystko. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań. Dla każdego bez względu na wagę ciała, wiek i przynależność rasową. W sytuacji konfliktowej  potrafi rozładować napięcie i sprzyja znalezieniu rozwiązania. Małżonkom pomaga zachować świeżość uczuć i wzniecać namiętność. Ludzie z dużym poczuciem humoru są dobrze oceniani przez innych i lubiani. Każdy chce przebywać z osobą pogodną. Ludzie weseli również lepiej radzą sobie w życiu. Warto więc połączyć ćwiczenia fizyczne ze śmiechem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena