Czytając ten artykuł dowiesz się, czym w rzeczywistości jest hipnoza i jak wprowadzać siebie lub innych w trans hipnotyczny.  Poznasz 5 etapów sesji hipnotycznej.

Data dodania: 2010-04-24

Wyświetleń: 4296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hipnoza i trans są słowami, które u przeciętnej osoby wywołują strach, kojarzą się z szarlataństwem i trącą nieco magią. Jednak w rzeczywistości, trans jest naturalnym stanem umysłu, którego każdy z nas doświadcza na co dzień - nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Richard Bandler, twórca NLP twierdzi, że "hipnoza jest wszędzie, trzeba ją tylko złapać". Zadaniem hipnotyzera jest świadome ułatwienie człowiekowi wejścia w stan transu, aby osiągnąć określony cel. Celem może być wywołanie efektu terapeutycznego, wprowadzenie zmian w zachowaniu, nawykach czy zrobienie show na publiczności. Tym ostatnim - zajmuje się dział hipnozy zwany hipnozą estradową (sceniczną).

Trans w porównaniu do stanu zwykłej świadomości, objawia się zawężeniem i zarazem zwiększeniem koncentracji.

Podobnie jak światło latarki w nocy, wyostrza widzenie tego - na co jest skierowane, pozostawiając resztę w mroku. Kolejne różnice to zmiana dominujących fal mózgowych na wolniejsze częstotliwości, związane ze stanem relaksu. Rozluźnienie ciała (za wyjątkiem katalepsji) jest trzecim elementem, który odróżnia stan czuwania od transu. W transie zwiększa się też znacznie podatność na sugestie, czyli polecenia wydawane przez hipnotyzera (lub gdy jest to autohipnoza – przez samego siebie). 

Hipnoza klasyczna :: 5 etapów sesji

1. Pre–indukcja

Jest to rozmowa przed sesją hipnotyczna, podobna do wywiadu lekarskiego. Jej zadaniem jest określenie celu, który osoba hipnotyzowana chce osiągnąć dzięki hipnozie. Musimy też dowiedzieć się, co klient wie i myśli o hipnozie, zniwelować ewentualne lęki i wybrać optymalną technikę wprowadzania w trans hipnotyczny.

Rozmawiając z klientem pomniejszamy problem i zapewniamy, że hipnoza jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu, otrzymujemy znacznie lepsze nastawienie i wiarę w efekt hipnozy.

Zadajemy też pytanie, czy osoba chce poddać się hipnozie. Świadoma zgoda ułatwia prowadzenie transu. Ważne jest też ustalenie ewentualnych fobii, które mogłyby przeszkodzić w transie (np. osoba z klaustrofobią nie wejdzie w wizualizacji do windy).

Na koniec prosimy aby poddawany hipnozie usiadł lub położył się wygodnie. W pozycji siedzącej ważne aby nie miał skrzyżowanych nóg, był oparty, ręce leżały swobodnie na oparciu fotela, głowa opierała się o zagłówek.


2. Indukcja hipnotyczna

Indukcją nazywamy wprowadzenie w trans. Efekt ten osiąga się dzięki koncentracji osoby hipnotyzowanej na wizualizacjach lub/i pogłębionej relaksacji. Przykładem indukcji jest: rozluźnienie kolejnych partii mięśni (progresywna relaksacja); wizualizacje – zjeżdżanie windą w dół – gdzie każde kolejne piętro to coraz głębszy poziom rozluźnienia; schodzenie po schodach; nurkowanie do wraku zatopionego statku; spacer przez tęczę; skupianie się na środku czoła. Dokładne omówienie indukcji znajdziesz w innych artykułach.


3. Sugestie hipnotyczne

Są to sugestie, które klient realizuje w trakcie sesji hipnotycznej. Ich celem może być pogłębianie transu, wywoływanie zjawisk hipnotycznych (katalepsja, amnezja, anestezja, somnambulizm i in.), zmiana negatywnych przekonań, instalowanie pozytywnych zasobów i in. Przykłady: „a teraz biorąc kolejny oddech wjedziesz w jeszcze głębszy stan transu...”, „i wyobraź sobie, że...”; „a teraz stwórz w swoim umyśle obraz...”;


4. Sugestie post–hipnotyczne

Są to sugestie, które klient ma zrealizować po zakończeniu transu, w przyszłości. Ich celem jest np. użyteczniejsze zachowanie w konkretnej sytuacji (np. stresowej), inna reakcja emocjonalna, uzyskanie efektu zdrowotnego, etc.

Przykład: „od dzisiaj każdego kolejnego dnia budził się z jeszcze większą motywacją i pasją do działania...”; „za każdym razem gdy pójdziesz na egzamin, uświadomisz sobie, że jesteś w stanie z łatwością go zdać a sytuacja ta wywoła w Tobie uczucie pozytywnego rozluźnienia i wiary we własne siły”; „za każdym razem gdy powiesz słowo: śpij i przekręcisz się na prawy bok, zaśniesz z łatwością...”.


5. Wyprowadzenie z transu

Jest to łagodny sposób sprowadzenia świadomości osoby hipnotyzowanej do zwykłego stanu czuwania, powiązany z serią pozytywnych sugestii odnośnie stanu, w jakim znajdzie się osoba po wyjściu z hipnozy.

Przykład: A teraz zacznę liczyć od 1 do 3. Na cyfrę 3 otworzysz oczy i poczujesz się o wiele lepiej niż poprzednio. Będziesz pełny energii, pasji, chęci do działania i radości która wypełni całe Twoje ciało i umysł. 1 – budzisz się powoli i zauważasz jak z każdym oddechem napływa do Twojego ciała pozytywna energia, 2 która zaczyna coraz żywiej krążyć w Twoim ciele i gdy powiem ostatnią cyfrę otworzysz oczy, uśmiechniesz się szeroko i poczujesz się w pełni i do końca radosny, szczęśliwy, pełen motywacji do działania, a teraz 3, otwórz oczy, uśmiechnij się i poczuj się na prawdę wspaniale, tak dobrze jak po przespaniu kilku godzin relaksującego snu!

Poznałeś teraz podstawowe etapy sesji hipnotycznej, a więc sugeruję abyś już dzisiaj je wypróbował. W kolejnych artykułach dostaniesz dokładniejszą wiedzę aby lepiej wprowadzać w trans hipnotyczny, pogłębiać go i skuteczniej wprowadzać pozytywne zmiany do życia osób na których Ci zależy i samego siebie!

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Licencja: Creative Commons
6 Ocena