Sny to fizjologiczne twory podobne do halucynacji, które występują podczas snu. Podczas jednej nocy śnimy od 1,5 do 2 h.

Data dodania: 2006-11-13

Wyświetleń: 11035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Występują one podczas fazy REM (Rapid Eye Moves, czyli szybkich ruchów oczu). Jeden cykl snu trwa 90 minut. Na początku nocy fazy REM są krótkie (około 10 minut). Z czasem ulegają one wydłużeniu, nawet do 45 minut. Jednocześnie skróceniu ulegają fazy NREM. U człowieka wyróżniono 5 faz snu, które teraz krótko opiszę.

Podczas zasypiania wchodzimy w fazę NREM 1(Non Rapid Eye Moves, bez szybkich ruchów oczu). W czasie tej fazy widzimy charakterystyczne, barwne obrazy. Trwa ona kilka minut.

Podczas fazy NREM 2 funkcje fizjologiczne zwalniają, tracimy kontakt z rzeczywistością, fale mózgowe ulegają wydłużeniu.

Faza NREM 3 pojawia się od 30 do 45 minut po zaśnięciu. Pojawiają się w niej fale typu delta. Trwa ona kilka minut, i umożliwia organizmowi przejście w fazę 4.
Faza NREM 4, czyli faza snu głębokiego (nazywana czasem snem delta) stanowi 10 – 15% całego czasu snu. Wszystkie funkcje fizjologiczne są maksymalnie spowolnione, mózg produkuje najwolniejsze fale typu delta. Podczas tej fazy dochodzi do takich zjawisk, jak lunatykowanie czy moczenie nocne.

Następnie organizm ponownie przechodzi przez fazy NREM 3 i NREM 2, następnie wchodzi w fazę REM. W tej fazie niektóre obszary mózgu są tak aktywne jak za dnia, oczy wykonują szybkie ruchy (stąd nazwa tej fazy), a my śnimy. W tym czasie nasze ciało ulega naturalnemu paraliżowi, abyśmy nie zrobili sobie krzywdy wykonując jakieś nagłe ruchy podczas snu.

Po zakończeniu fazy REM może dojść do krótkiego przebudzenia, którego jednak zazwyczaj nie będziesz pamiętał po obudzeniu. Jeśli się nie obudzisz, to od razu wrócisz do fazy NREM 2.                                                                                                             

Licencja: Creative Commons
1 Ocena