Z dnia na dzień zwiększa się zainteresowanie zdrowym stylem życia wśród osób w każdym wieku. Producenci sprzętu treningowego stale powiększają ofertę dostępnych urządzeń do ćwiczeń. Na uwagę zasługuje orbitrek, zwany inaczej trenażerem eliptycznym. 

Data dodania: 2011-09-23

Wyświetleń: 3117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Można go zaliczyć do tak zwanych przyrządów kombinowanych, dlatego że łączy w sobie ćwiczenia na stepperze, rowerku treningowym oraz bieżni elektrycznej. Ponieważ sprzęt ten uruchamia wiele partii mięśni na raz, ćwiczenia na orbitreku można zaliczyć do ćwiczeń funkcjonalnych. Oto świadczące o tym cechy:

- podczas treningu angażowanych jest wiele dużych grup mięśniowych

- ćwiczenia odzwierciedlają naturalne ruchy, jakie wykonywane są podczas codziennych czynności.

Dlaczego warto?

- Jest doskonałym środkiem do aktywizacji osób starszych. Unikalny rodzaj ruchu podczas treningu nie wpływa na przeciążanie układu kostnego, co ma duże znaczenie dla osób z osteoporozą.

- Trenażer eliptyczny aktywizując dolne, jak i górne partie wpływa na wygląd całej sylwetki.

- Średnia spalania kalorii wynosi 13 kalorii na minutę, co wyróżnia eliptyki  w porównaniu z innymi urządzeniami treningowymi.

- Systematyczny trening na orbitreku wspomaga zwiekszanie gęstości kości, co ma znaczenie dla osób z osteoporozą.

- Większość urządzeń typu CARDIO angażuje jedynie nogi, co powoduje pewną dysproporcję w ogólnym rozwoju. Orbitrek aktywizuje zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe.

- Trening na orbitreku to kilka ćwiczeń jednocześnie - usuwa to monotonię z treningu.

Kto nie może?

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń na orbitreku. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z problemami z układem krążenia. Podczas ćwiczeń może występować uczucie „mrowienia” w stopach oraz cierpnięcie kończyn dolnych.

O co pytać przed zakupem?

- Długość kroku jest bardzo istotna. Jeżeli rower eliptyczny nie ma regulacji tej funkcji, to ćwiczenia osób wysokich mogą okazać się niekomfortowe, co znacznie zniechęca do systematycznego treningu.

- Na ile płynnie wykonywane są ruchy podczas treningu? To kolejna zmienna wpływająca na komfort ćwiczeń. Trening powinien przebiegać stabilnie bez nagłych, szarpanych ruchów, jakie mogą występować podczas ćwiczeń na orbitreku słabej jakości lub źle wyregulowanym.

- Jeśli przyrząd pracuje cicho, możemy liczyć na lepszą koncentrację na ćwiczeniu.

- Znaczny zakres regulacji obciążenia pozwoli na idealne dopasowanie treningu do Twoich potrzeb.

- Wyświetlacz powinien zawierać wszystkie Informacje, jakie interesują ćwiczącego. Warto pomyśleć, jakie parametry są nam naprawdę potrzebne, aby nie dopłacać za funkcje, z których nigdy się nie skorzysta.

- Ilość programów również wpływa na cenę, jednak w kilka z nich warto zainwestować, np.  program rozgrzewka, program schłodzenie i trening interwałowy.

- Na ile sprzęt pasuje do nas. Idealnym rozwiązaniem byłoby sprawdzenie rowera eliptycznego przed zakupem u znajomego, na siłowni lub w sklepie, jeśli sprzedawca będzie na tyle miły.

- Długość gwarancji wynosi zazwyczaj 24 miesiące. Należy jednak uważać przy zakupie orbitreka do siłowni lub fitness. Gwarancja często zależna jest od miejsca przeznaczenia i dany model może mieć 24 miesiące gwarancji do użytku domowego, ale już żadnej gwarancji do użytku komercyjnego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena