Orbitrek - jest to urządzenie służące poprawie sylwetki, po przez treningi aerobowe. Można by ćwiczenia na orbitreku porównać do „chodzenia na nartach". Na tym sprzęcie pracują zarówno nogi jak i ręce (inaczej niż np. podczas jazdy na rowerze, bieganiu na bieżni, czy ćwiczeniu na stepperze).

Data dodania: 2009-08-17

Wyświetleń: 19162

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Orbitrek wymaga od nas większego zaangażowania w treningi niż np. stepper, czy rower stacjonarny. Z racji tego, że przy orbitreku trenujemy całe ciało (ręce muszą współpracować z nogami). Jedno „napędza" drugie. Dzięki takiemu połączeniu jesteśmy bardziej podatni na spalanie kalorii (większa praca fizyczna = więcej spalonych kalorii). Trzeba też zauważyć, że jest to sprzęt, który można zakupić do domu, i trenować podczas oglądania ulubionego programu telewizyjnego. A jest przy okazji tańszym urządzeniem - w porównaniu do np. bieżni czy wioślarza (mam tu na myśli ergo-wiosła).

Jak należy trenować na orbitreku ?
Zasada podobna jak w przypadku każdego innego urządzenia przygotowanego do treningów aerobowych. Po pierwsze - musimy ustalić priorytety. Jak już to mamy, to czas przygotować się do treningów. Początkowo proponuję trenować co dwa dni, po 20-30 minut (najlepiej tuż po treningu siłowym). Po około tygodniu jeśli jesteśmy wstanie - to zwiększamy czas jednej sesji treningowej. Tak jak jest pokazane w tabeli.

Tydzień - Ilość treningów w ciągu tygodnia - Czas [w minutach]
1 - 3 - 20
2 - 3 - 25
3 - 3 - 30
4 - 4 - 35
5 - 4 - 40
6 - 4 - 45
7 - 4 - 50
8 - 4 - 55
9 - 5 - 60

Druga opcja jest skierowana do osób bardziej zaawansowanych.
Tydzień - Ilość treningów w ciągu tygodnia - Czas [w minutach]
1 - 3 - 25
2 - 3 - 30
3 - 4 - 35
4 - 4 - 40
5 - 4 - 45
6 - 4 - 50
7 - 4 - 55
8 - 5 - 60
9 - 5 - 60

W tym wypadku zaczynamy od 25 minut i 3 treningów w tygodniu. Jednak ostatnie dwa tygodnie to 5 treningów w tygodniu, po godzinie każdy. Jednak nie polecam zaczynać od „końca". Jeśli nie wprowadzimy stopniowo naszego organizmu do treningu aerobowego. To możemy sobie bardziej zaszkodzić.

Wszystko trzeba robić z głową, sport to zdrowie. Ale przemyślane treningi to podstawa.

Orbitrek jest o tyle ciekawym urządzeniem, że wyróżnia się spośród innych tym, że angażuje całe ciało do wysiłku. Oprócz tego - trenując na nim, uważam że zawodnik nie będzie miał problemu przy próbach „biegania na nartach". Podczas ćwiczeń na orbitrekach, można nabrać technikę, która będzie przydatna właśnie podczas biegania na nartach. Przy ćwiczeniu na tym sprzęcie, wyrabiamy silne i mocne ramiona, a przy okazji ćwiczymy ruchy, które wykorzystać można w okresie zimowym na nartach.


Błędem jest twierdzić, że orbitrek w porównaniu z bieżnią to niebo, a ziemia. A miałem możliwość wykonywania ćwiczeń na jednym i na drugim przyrządzie. I według mnie - orbitrek umacnia nasze ramiona i nogi (przy okazji pozwala spalać tkankę tłuszczową - a niekiedy nawet mięśniową - jak się nie zabezpieczymy). A bieżnia pomaga spalić tkankę tłuszczową i mięśniową (jeśli nie zadbamy o to by ją uchronić przed tym), i wzmacnia nasze kończyny dolne. Także w tym wypadku to orbitrek jest korzystniejszym sprzętem. Jednak na żadnej siłowni nie powinno zabraknąć podstawowych urządzeń do treningów aerobowych tj. Rower stacjonarny, bieżnia, stepper i orbitrek.

Jeśli trenują Państwo na siłowni, gdzie są te urządzenia. To proponuję wykonywać treningi mieszane. Otóż robimy 3 sesje w tygodniu, i warto by było wykonywać treningi na różnych urządzeniach tzn.
Sesja treningowa Przyrząd
1 trening Orbitrek
2 trening Bieżnia
3 trening Rower
4 trening Stepper
5 trening Orbitrek
6 trening Stepper
7 trening Rower
8 trening Bieżnia

Można też robić tak, że bardziej skupiamy się na orbitreku i wtedy na trzy sesje treningowe, dwie przypadają na sam Orbitrek, a trzecia na inny dowolny sprzęt. Proponuję urozmaicać treningi i nie być „schematycznym". Organizm się przyzwyczaja - a czym więcej razy go zaskoczymy tym ciekawsze możemy mieć efekty.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena