Niespodziewanie przyszedł do Ciebie pozew rozwodowy. Frustracja, zwątpienie, zdenerwowanie - takie uczucia Tobą targały. Zawsze pozostaje Ci kilka wyjść. Zadręczać się tym i utonąć w alkoholu, albo dobrze rozegrać sprawę i wyjść na tym z korzyścią.

Data dodania: 2011-08-30

Wyświetleń: 1991

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego jestem tak brutalny? Ponieważ miłość przeminie i pogodzisz się ze stratą, a za coś musisz żyć. Nie ważne czy to ty byłeś/aś żywicielem rodziny, czy to partner przynosił pieniądze do domu – musisz wiedzieć parę bardzo ważnych rzeczy dotyczących podziału majątku.
Poniższe porady prawne pomogą ci przejść przez procedury sądowe.
Sąd wyznaczył termin rozprawy rozwodowej. Jeśli będziecie w stanie porozumieć się już wtedy to zaoszczędzicie czas i nerwy na kolejną rozprawę.  Niestety w wielu przypadkach sprawa rozwodowa nie jest tak prosta. Po orzeczeniu o rozwodzie i braku porozumienia co do podziału majątku musicie wypełnić odpowiedni wniosek o podział tegoż majątku.
We wniosku należy dokładnie określić zasoby majątku, które podlegają podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności. Jeśli posiadasz jakąś nieruchomość to musisz przedstawić odpis z księgi wieczystej.

Jak sąd dokona podziału majątku?
Sąd ma trzy możliwości podziału majątku. Pierwsza z nich to podział w naturze, czyli fizyczny podział rzeczy – najczęściej dotyczy on nieruchomości takich jak dom; rzadziej mieszkanie.
Drugim ze sposobów jest przyznanie rzeczy na wyłączność jednej ze stron. Strona, która otrzymała taką rzecz musi spłacić połowę wartości przydzielonej rzeczy drugiej osobie. Taka forma rozliczeń następuje bardzo często, ponieważ rzeczy np. mieszkania przyznawane są osobom, które sprawują opiekę nad dziećmi.
Trzecim najrzadziej stosowanym sposobem jest zarządzenie przez sąd sprzedaży majątku wspólnego. Po uprawomocnieniu się wyroku następuje sprzedaż majątku wspólnego, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży dzielone są po połowie.
Opisałem powyżej procedury, które mają na celu przyznanie Wam Waszych pieniędzy czy wartości materialnych. Pamiętajcie jednak również o kosztach, jakie możecie ponieść z tytułu rozprawy i powołania biegłych. Zastanówcie się wcześniej czy nie lepiej podzielić majątek już na rozprawie rozwodowej. Może to okazać się wygodniejszym rozwiązaniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena