Chcesz się doskonalić i wciąż zdobywać nowe umiejętności, ale nie wiesz gdzie szukać pomocy? W zależności od problemów, możesz udać sie do wielu specjalistów. Wystarczy tylko poprawnie zdefiniować swoje potrzeby. 

Data dodania: 2011-08-22

Wyświetleń: 3161

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Emisja głosu (jest różnorodnie definiowana) – warto sprecyzować, czy chodzi o pracę nad głosem w mowie, czy w śpiewie. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze osoby, które śpiewają zawodowo potrafią przygotować osobę do prawidłowego używania głosu w mowie. Podobnie dzieje się w sytuacji odwrotnej, kiedy to specjaliści od głosu w mowie nie potrafią wykształcić dobrego śpiewaka.

Z tego powodu warto zadać sobie pytanie, do czego będzie mi potrzebny głos. Jeśli do mowy – należy szukać specjalisty od używania głosu w mowie. Słyszałem wielu śpiewaków, którzy cudownie śpiewają, ale ich mowa pozostawia wiele do życzenia. Więc jeśli ktoś śpiewa i chce uczyć Cię mówić, to warto sprawdzić jego efekty pracy z ludźmi (np. lista referencyjna, nagrania osób, które brały udział w jego lekcjach, warsztatach).

Nie zawsze też należy sugerować się ceną, gdyż naprawdę dobrzy specjaliści osiągają efekty 2 – 3, a czasem nawet 4 razy szybciej niż ktoś, kto jest średni, wiec to nie zawsze się opłaca (chociaż trzeba pamiętać, że duża część zmiany zależy od nas). Podobnie jest z logopedami. Nie warto być królikiem doświadczalnym dla kogoś, kto może nie wiedzieć, jak doprowadzić do zmiany. Najlepiej, gdyby taka osoba sama nie miała problemów z głosem, a i w swojej pracy nie cytowała tylko książek o emisji głosu. Wiedza owszem, jest potrzebna, ale nauka bez praktycznego zastosowania teorii niewiele znaczy. Przecież niemowlaki nie wiedzą, jak dokładnie jest zbudowany aparat mowy, a świetnie budzą swoich rodziców po nocach, nie robiąc sobie krzywdy przez głośny krzyk.

Dlatego namawiam do sprawdzania, sprawdzania i sprawdzania przed decyzją, komu się powierzy swój głos.

2. Dykcja – zajmuje się poprawnością wymowy. Czyli uczy, jak wypowiadać spółgłoski i samogłoski. Kształci nawyki, które sprawiają, że jesteśmy lepiej rozumiani. 

Dokładna definicja to: „sposób mówienia, wymawiania wyrazów. Zasadnicza umiejętność w wykonywaniu takich zawodów jak: śpiewak, aktor, prezenter telewizyjny lub radiowy, nauczyciel” (za: wikipedia.pl). Dodam od siebie, że dykcja jest równie ważna dla handlowców, specjalistów obsługi klienta i tych wszystkich, którzy mają kontakt zawodowy z innymi ludźmi i dla których mowa jest narzędziem pracy. Przy jej pomocy jest możliwa poprawa wizerunku i wiarygodności.

3. Logopedia – „nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju i jej doskonaleniu w późniejszym okresie (logopedia ogólna), a także o usuwaniu różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy (logopedia specjalna)” (za: wikipedia.pl).

4. Specjalista od dykcji czy logopeda? Najlepiej wybrać się do nich, gdy mówimy niewyraźnie, za szybko lub mamy wadę wymowy. Kogo wybrać? Najlepiej, gdy specjalista jest równocześnie logopedą. Bardzo często się tak zdarza. Jeśli więc mamy dużą wadę wymowy np. jąkamy się, to lepiej wybrać logopedę. Jeśli zaś mówisz za szybko, trochę niewyraźnie – specjalista od dykcji spokojnie sobie z tym poradzi i nauczy Cię jeszcze kilku innych rzeczy (np. jak podkreślać niektóre wyrazy, a przez to lepiej prezentować swoje racje).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena