Czy znasz produkt, który zawiera więcej błonnika niż owies, więcej wapnia niż mleko, więcej żelaza niż szpinak, więcej magnezu niż czekolada, więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż inne zboża,a białko bardziej wartościowe niż soja? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się o szczegółach - może warto wprowadzić ten produkt do swojej diety?
Amarantusem od niedawna zajmuje się coraz więcej badaczy ze względu na możliwość jego wykorzystania w medycynie. Zainteresowanie rośnie, bo okazuje się, że zboże to ma niezwykłą wartość odżywczą, oraz niezbadane substancje czynne.
Najważniejsze składniki
Za podstawowe właściwości amarantusa odpowiada zawarty w nimSKWALEN, któego jest 10 razy więcej niż w oliwie z oliwek! Skwalen bierze udział w biosyntezie cholesterolu w wątrobie, wpływając pozytywnie na jego przemiany, a także hamuje jego jelitowe wchłanianie. Ma także właściwości antyoksydacyjne, hamując utlenianie tłuszczy! Poza tym, skwalen hamuje starzenie się komórek, więc z powodzeniem moze być polecany osobom chcącym wyglądać młodo i mieć dużo witalności.
BŁONNIK rozpuszczalny obecny w amarantusie zwiększa wydalanie cholesterolu i kwasów żółciowych z kałem! Obniża więc ich stężenie we krwi. Korzystnie wpływa na pracę jelit. Zaskakujące, że amarantus ma dwukrotnie więcej błonnika niż w otrębach owsianych, uważanych za podstawowe źródło błonnika!
W związku z powyższymi składnikami, amarantus może być stosowany u osób z chorobami ukłądu krążenia, w tym z miażdżycą, podwyższonym poziomem cholesterolu i nadwagą.
Zabija raka!
Niesamowite, ze amarantus może mieć wykorzystanie w blokowaniu rozwoju nowotworów! Naukowcy udowodnili, że istnieją 3 związki w składzie tego zboża, które hamują wzrost komórek nowotworowych, pobranych z różnych narządów.
Poza tym, amarantus niezwykle wzmacnia płuca, zatem jest bardzo wartościowy w obecnych czasach zatrucia środowiska i dziury ozonowej. Ponadto, ma udowodnione naukowo właściwości promienioochronne. Właściwości te są jednak widoczne przy regularnym spożywaniu nasion amarantusa.
A wegetarianie?
Amarantus to również żródło białka - więc można go polecać osobom na diecie odchudzającej, ale także sportowcom, czy osobom narażonym na ciągły stres. Mimo tego, że jest to białko pochodzenia roślinnego, zawiera najważniejsze aminokwasy egzogenne, a więc takie, których sami nie potrafimy sobie wytworzyć - m.in. lizynę, tryptofan i metioninę. Poza tym, białko to jest wyjątkowe pod względem przyswajalności, która wynosi 75%, w porównaniu do mleka - 72% czy mięsa - 70%! Jedzenie nasion amarantusa przez wegetarian byłoby świetnym rozwiązaniem.
Ciężkostrawny?
Nasiona amarantusa można polecać także w diecie osób starszych. Zawiera drobną frakcję skrobii, dzięki czemu jest lekkostrawna i szybko dostarcza energii. A osoby starsze powinny mieć lekkostrawne posiłki.
Również kobiety w ciąży oraz osoby, które cierpią na choroby układu nerwowego i kostnego powinny włączyć amarantus do swojego jadłospisu. Nasiona zawierają wyjątkowo łatwo przyswajalne składniki mineralne, niezbędne w wymienionych stanach, a więc żelazo, magnez oraz wapń.
Podsumowując ...
Amarantus to także źródło witamin: A, E, C oraz z grupy B ... amarantus ma prawie wszystkie niezbędne składniki, których brakuje w naszej diecie. I naprawdę warto wykorzystać ten fakt w praktyce. Jeśli nie wiesz, w jakich ilościach spożywać nasiona oraz z jakimi innymi produktami łączyć amarantus, zapytaj o pomoc dietetyka. Zadbaj już dziś o swoją dietę ; )