Każdy, kto rozważa założenie nowej firmy zastanawia się również nad tym, skąd wziąć pieniądze na rozruch przedsięwzięcia. Jest to bardzo istotny temat do przemyśleń, gdyż niedoinwestowanie działalności gospodarczej w jej pierwszym okresie, może być czynnikiem, który decyduje o „być albo nie być” nowej firmy.

Data dodania: 2011-07-27

Wyświetleń: 2401

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapotrzebowanie na kapitał początkowy różni się oczywiście, w zależności od branży. W wielu firmach, nie są konieczne duże inwestycje na początku działalności – może je częściowo zastąpić praca i pomysłowość właściciela. Jednak to, jakiej kwoty potrzebujesz na start, powinno być jedną z podstawowych spraw, które dobrze opracowujesz w swoim biznesplanie.

Drugim aspektem jest to, skąd wziąć potrzebne pieniądze. Istnieje szereg źródeł finansowanie, których wykorzystanie możesz rozważać.

Oszczędności własne – to pierwszy i najbardziej oczywiste źródło, do którego możesz sięgnąć. Ich wykorzystanie nie jest obwarowane żadnymi obostrzeniami. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy są niewystarczające?

Rozejrzeć się dookoła i poszukać innych możliwości takich jak:

Pożyczki od bliskich.

Pożyczki prywatne typu social lending – udzielający pożyczek „społecznościowych”, zwykle akceptują dość wysokie ryzyko, które wiąże się z pożyczaniem pieniędzy początkującym przedsiębiorcom. Dobra rada: już wcześniej rozejrzyj się w portalach skupiających takie osoby, wybierz jeden z nich i weź kilka małych pożyczek, żeby zbudować swoją wiarygodność.

Dotacje na rozpoczęcie działaności gospodarczej – jeśli zakładasz swoją pierwszą firmę (lub masz przynajmniej rok-dwa lata przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej) to możesz wybierać spośród różnych programów, w ramach których udziela się dotacji początkującym przedsiębiorcom. Programy takie organizują Powiatowe Urzędy Pracy (dotacja do 19 tysięcy złotych) i różne firmy i instytucje współpracujące z Wojewódzkimi Urzędami Pracy (dotacje z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – czyli słynne 40 tysięcy na nową firmę”).

Kredyty bankowe – w przypadku nowozakładanego przedsiębiorstwa uzyskanie bankowego kredytu jest sprawą dość trudną. Istnieją co prawda banki, które takimi kredytami się chwalą, ale z tymi kredytami jest podobna sprawa jak z UFO. (Wiele osób o nich słyszało, ale mało kto je widział). 

Mikropożyczki – udzielane przez instytucje wyspecjalizowane w udzielaniu pożyczek małym przedsiębiorstwom.

Aniołowie biznesu – doświadczeni przedsiębiorcy, inwestujący w nowe firmy w zamian za udziały.

Jak widzisz istnieją, różne możliwości pozyskania pieniędzy na start nowej firmy. Co wcale nie oznacza, ze jest to łatwe. Jednak nie warto skakać na głęboką wodę z założeniem „jakoś to będzie”. Zaplanuj swoją działalność i pozwól jej się rozwijać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena